Mit tehetünk az érzelmi intelligencia hiányosságaival küzdő generációért? A Férfiak Klubjának alapítója megosztotta gondolatait - Mandiner

Rövid idő alatt meghódította a közösségi médiát az elsőre ártatlannak tűnő orosz popdal, a Sigma Boy. A dalt Mihail Csertisev zeneszerző és 11 éves lánya, Szvetlana Csertiseva (művésznevén Betsy) írta, aki a 12 éves Marija Jankovszkaja társaságában énekelte fel a fülbemászó slágert.
Érdemes egy kicsit mélyebben beleásni magunkat abba, hogy valójában ki is az a sigma boy vagy sigma male. Ez a kifejezés az utóbbi időszakban kezdett el terjedni az online közösségekben, különösen azokban, amelyek a férfiasság különböző aspektusaival foglalkoznak. A sigma male fogalma a hagyományos alfa és béta férfi hierarchiák alternatívájaként fogalmazódott meg. A sigma férfi koncepciója a modern férfiasságról folytatott diskurzusok egyik központi eleme, amely az önállóságot és az egyéni autonómiát helyezi előtérbe, szemben a megszokott normákkal és értékekkel. Ezt a jelenséget a Beszéderő portál is említi, rámutatva arra, hogy a sigma férfiak nem illeszkednek bele a hagyományos társadalmi elvárásokba, inkább saját útjukat követik.
A házasság hetének apropóján felmerült bennünk egy fontos kérdés: hogyan hat a sigma trend elterjedése, valamint az utóbbi években előtérbe kerülő, a woke ideológia által inspirált liberális életvezetési modellek a fiatal és középkorú férfiak családalapítási döntéseire? Ezt a témát Bedő Imrével, a Férfiak Klubja alapítójával tárgyaltuk meg, kíváncsiak voltunk az ő véleményére és tapasztalataira e tekintetben.
Bedő Imre véleménye szerint ezek a tényezők jelentős hatással bírnak a társadalomra, hiszen "kulturális és szellemi szinten képesek aláásni a bennünket körülvevő világot". Ráadásul "ezek a hatások olyan életkorban érintik a fiatalokat, amikor a személyiségük a legnagyobb sebezhetőséggel bír".
"Ezzel párhuzamosan egy olyan úton vezetnek őket, amely a személyiségükben is torzulásokat idéz elő, és ezt később, jó pénzért próbálhatják orvosolni azokon a munkahelyeken, ahol dolgoznak" - fejtette ki Bedő.
Példaként hozta, hogy manapság nem ritka, hogy a tinédzserek, testi és lelki éretlenségük ellenére, nagyon hamar túl sok partnerrel szereznek szexuális tapasztalatot. "Szabályosan felajánlgatják egymásnak magukat már a kamaszok is. Úgy tekintenek az intim együttlétre, mint a sétára a parkban vagy mint egy társasági érintkezési formára. De ha a testüket rendszeresen odaadják, akkor a lelkük körül fokozatosan kiépül egy több rétegű páncél. Ez védi ugyan őket a sérülésektől, de érzéketlenné válnak és hamar lehetetlenné válik az egészséges kapcsolódás. Nem is csoda, hogy "érzelmi fogyatékosokká" válnak és elköteleződési problémákkal küzdenek. Ezeknek a páncéloknak a lebontása pedig még a pszichológusoknak is ritkán sikerül" - hangsúlyozta.
Ugyanakkor tanúi lehetünk annak, hogy ezek az élvezetek elsősorban a jómódú vagy előnyösebb külsővel rendelkező fiatalok privilégiuma. Mivel a kapcsolatok nem feltétlenül érzelmi alapúak, sokan magányosan maradnak, és virtuális pótcselekvésekbe menekülnek, mint például a pornó vagy a videojátékok rabjává válnak. Az online tér ráadásul újabb akadályt jelenthet abban, hogy valódi kapcsolatokat alakítsanak ki. Az oxitocin hormon, amely a kötődést erősíti, sajnos nem termelődik az online interakciók során.
Bedő Imre felidézte, hogy a kovid alatt és azt követően is végeztek olyan kutatásokat, melyek során arra voltak kíváncsiak, hogy a közös online időtöltés során is termelődik-e ez a "kötődési hormon", és kiderült, hogy nem. "Ha online élik a kapcsolataikat, filmek által próbálnak érzelmileg töltődni, a testük leszokik többek között az oxitocin termelésről, és már személyes találkozások során sem termelődik elegendő. Ők persze majd ebből csak a kötődésképteleséget érzékelik. Közben pedig ömlik rájuk a már említett propaganda, melynek célja a család és az értékrendi kereteink gyengítése, egy új mesterséges világ létrehozása, a neomarxizmus erősítése" - ismertette a kulturális megújulással foglalkozó közgazdász.