Monumentális és ritkán hallható alkotással búcsúzik az Erkel Színháztól az Opera.

Tiltott szerelem, természeti képek, gyilkosság, átok, a holtak vészterhes hajszája... I. Valdemár dán király és szeretője, Tove tragikus történetének középkori legendája nyomán Jens Peter Jacobsen dán író az 1860-as évek végén írt versciklust Gurresange címmel, aminek Arnold Schönberg-féle grandiózus megzenésített formája a késő romantika egyik csúcsteljesítményének számít. A fiatalon leginkább Richard Wagner művei, köztük a Trisztán és Izolda hatása alatt álló Schönberg eredetileg egy bécsi zeneszerzői dalversenyhez keresett témát 1900-ban, majd miután lekéste a beadási határidőt, gyökeresen átdolgozta zongorára és énekhangokra írott dalciklusát, így hozva létre Mahler VIII. szimfóniája és Britten Háborús requiemje mellett az egyik legnagyobb előadói apparátust igénylő oratorikus művet.
A közelgő, különleges eseményen az Opera zenekarát Nánási Henrik vezényli, aki 2023-ban debütált ezen az együttesen Verdi Requiemjének irányításával. A pécsi származású karmester nem csupán a világ legnevesebb operaházaiban dolgozik, hanem koncertkarmesterként is aktív szereplője a nemzetközi zenei életnek, hiszen Japántól Európán át egészen az Egyesült Államokig számos helyszínen megfordul.
Nánási, a zeneszerzői tanulmányai során mély kapcsolatot kialakító művész, aki különösen a 20. századi zeneművek iránt vonzódik, a koncert alkalmával kifejtette, hogy elengedhetetlennek tartja, hogy a lehető legtöbb ember megismerje ezt a katartikus alkotást.
A wagneri karakterekhez hasonlítható, lenyűgöző szólistaszerepekben Kovácsházi István (Waldemar), Szabóki Tünde (Tove), Schöck Atala (Erdei galamb), Haja Zsolt (Paraszt), Ujvári Gergely (Bolond Klaus) és Gulyás Dénes (Narrátor) lépnek színpadra. A monumentális előadást Czeglédi Zsombor látványos vetítései kísérik, amelyek még inkább hangsúlyozzák a produkció színvonalát.