Nagy Márton bejelentette, hogy a biztosítási szektorban továbbra is folytatódik a küzdelem az inflációs nyomás csökkentéséért.


A kormány immár a biztosítási szektorban is folytatja harcát az áremelések ellen – jelentette be a nemzetgazdasági miniszter. E jeles bejelentés kapcsán érdemes visszaemlékezni arra, hogy tavaly a 100 forintnyi befizetett biztosítási díjból 14 forint különadóvá vált, míg 3 forint a biztosítók nyereségét képezte. A jelenlegi tárgyalások kulcskérdése, hogy az extraprofitadó idei lefelezése milyen hatással lesz a lakossági ügyfelek terheire. Az adóteher 2026-ra történő fenntartását Nagy Márton a múlt héten jelentette be, így a biztosítók másodszor is úgy érezhetik magukat, mintha harapófogóba szorultak volna.

"Továbbra is kitartunk az áremelések elleni küzdelem mellett. Ma többek között a Generali, Allianz Hungária, Groupama, Alfa Vienna Insurance Group, NN, SIGNAL, CIG Pannónia, BNP Paribas és Magyar Posta Biztosító képviselőivel egyeztettem" - osztotta meg Facebook-oldalán Nagy Márton.

A miniszter hozzátette:

Az élelmiszerkereskedelem, a banki szektor és a telekommunikációs vállalatok után most a biztosítók lépnek színre. Célunk továbbra is világos: megóvjuk a magyar embereket az áremelések negatív hatásaitól!

Az utóbbi években valóban jelentősen emelkedtek a biztosítási díjak, ami az előző évi inflációt követő (a biztosítási évfordulótól függően késleltetve jelentkező) szerződés szerinti indexálások természetes eredménye.

A lakásbiztosításoknál például az árleszorító hatással is bíró lakásbiztosítási kampány ellenére 2024 végén 17,1%-kal magasabb átlagdíjakat regisztrált az MNB, mint 2023 végén, miközben a kárráfordítás szintje nem változott számottevően. A kötelező gépjármű-felelősségbiztosításoknál az átlagos éves díj 8%-os emelkedést mutatott, ami több mint duplája volt a kárráfordítás 3%-os éves emelkedésének.

Az infláció általános csökkenésével a biztosítási díjak emelkedése valószínűleg sokkal mérsékeltebb ütemben fog zajlani, mint az elmúlt negyedévek során tapasztaltuk. Ennek fényében a díjak korlátozása nem igazán tűnik szükségesnek. Különösen figyelembe véve, hogy a biztosítási szektor a nemzetgazdaság egyik legnagyobb adóterhelt ágazata, ahogyan azt az alábbi grafikonunk is szemlélteti. Éppen ezért nem meglepő, hogy tavaly 100 forintnyi befizetett biztosítási díjból 14 forint különadó és mindössze 3 forint biztosítói nyereség keletkezett.

Idén lehetőséget kaptak arra a biztosítók, hogy mintegy 200 milliárd forintnyi állampapír-állománynöveléssel szektorszinten lefelezzék az extraprofitadójukat (más néven pótadót), így a teljes különadó-terhelésük a tavalyi 240 milliárd forintról akár 220 milliárd forint alá csökkenjen (azért csak ennyivel, mert időközben a "hagyományos biztosítási adó" és az extraprofitadó alapja is emelkedik a díjbevétellel együtt).

A jelenlegi tárgyalások tétje úgy tűnik, hogy az a kérdés, hogy...

Milyen mértékben alakítják át a 20 milliárdos különadóteher-csökkenést a biztosítók az ügyfeleik számára? A díjak csökkentése vagy a díjemelések mérséklése révén adják át ezt az előnyt?

Akárhogy is lesz, ez várhatóan a biztosításközvetítőket is negatívan érinti, akik jutalékbevételükt jellemzően díjarányosan kapják.

A múlt héten a biztosítók számára egy kedvezőtlen új fejlemény érkezett: a kormány döntése értelmében jövőre is érvényben marad az extraprofitadó. Ez várhatóan a szektor számára nominális teheremelkedést fog jelenteni, mivel az adó alapjául szolgáló díjbevétel továbbra is növekedést mutat.

A bankok világában nemrégiben egy figyelemre méltó esemény zajlott le: a pénzügyi szektor gyakorlatilag letérdelt a kormány akaratának hatására. Az intézmények, önkéntes alapon, egymás után teljesítették Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kérését, amely arra irányult, hogy vonják vissza a december óta végrehajtott bankszámladíj-emeléseket. Érdekes módon, a bankok eddigi lépéseik jogszerűségét mi magunk is vitathatatlanul alátámasztottuk. Ezen túlmenően, a pénzintézetek elkötelezték magukat, hogy 2026 közepéig nem terhelik meg a lakosságot a belső működési költségek növekedésével és az infláció következményeivel.

Related posts