Jelentős mértékben megnövekedett a bérnyomás az Egyesült Államokban.


A vártnál alacsonyabbra sikerült az új munkanélküli segélykérelmek száma. Ezzel szemben az első negyedéves termelékenységi mutatók a prognózisokhoz képest gyengébben alakultak, és az egységnyi munkaerőköltség drámai mértékben emelkedett. Valódi stagflációs jeleket mutatnak ezek az adatok.

Az első negyedévben az egységnyi munkaerőköltség évesített negyedéves alapon 5,7%-kal nőtt a várt 5,1% helyett és jelentősen meghaladja az egy negyedévvel korábbi 2%-os növekedési ütemet.

A munkaerő-termelékenység évesített negyedéves alapon 0,8%-kal csökkent az előző negyedévhez viszonyítva, míg három hónappal ezelőtt még 1,5%-os növekedést tapasztaltunk.

Az új munkanélküli segélykérelmek száma az előző heti 241 ezer főről 228 ezer főre emelkedett.

Az utóbbi információ azt támasztja alá, amit Jerome Powell, az Egyesült Államok jegybankjának elnöke tegnap hangsúlyozott: a munkaerőpiac általánosságban stabilnak tűnik.

A termelékenységi és munkaerőköltség mutatói aggasztó stagflációs jeleket mutatnak. Ugyanakkor Trump elnök szavaival élve, ezt a helyzetet Biden elnökségének "öregedésére" vezeti vissza, mintha mindez nem lenne következménye annak a kereskedelmi háborúnak, amely már egy évszázada nem látott méreteket öltött és súlyosan érintette volna az amerikai gazdaságot.

Related posts