Oroszország nem esett pánikba: ha Európa nem igényli, a gáz Kínába kerül, ráadásul soha nem látott mennyiségben - Világgazdaság.


Miközben a Barátság-kőolajvezetéken felfüggesztették a szállítást, az oroszok jelentős mennyiségű olcsó gázt juttatnak el Kínába a szíriai vezetékeken keresztül.

December 20-án új csúcsot ért el az Oroszországból Kínába irányuló napi földgázforgalom a Power of Siberia vezetéken - tájékoztatott a Gazprom PJSC, az energiaipar egyik legnagyobb szereplője, a Bloomberg hírügynökség jelentése alapján.

Bár az orosz vállalat nem tette közzé az ázsiai országba irányuló napi gázszállítások pontos mennyiségét, a China National Petroleum Corp.-pal kötött megállapodás keretein belül vállalt kötelezettségeit túllépő mennyiségekről tájékoztatta a közvéleményt egy Telegram-bejegyzésben. Az utolsó gázszállítmányok már túlszárnyalták a december 7-én elért korábbi rekordot – áll a közleményben.

Oroszország a hónap elején szintén a tervezettet meghaladva, napi 38 milliárd köbméterrel egyenértékűre emelte a gázszállításokat. A Gazprom Kínába irányuló földgázszállításai idén először fogják némileg meghaladni az Európába irányuló gázvezeték-szállításokat, mivel Vlagyimir Putyin elnök ukrajnai inváziója közepette gyengülnek Oroszország energiakapcsolatai a kontinenssel.

Az orosz gázóriás a háború következtében jelentősen csökkentette európai ügyfeleinek számát, ugyanakkor az ázsiai piacon tapasztalható kereslet folyamatosan emelkedik. Ez a tendencia különösen azóta figyelhető meg, hogy öt évvel ezelőtt üzembe helyezték a Power of Siberia nevű vezetékrendszert, amely lehetővé tette a gáz exportjának fokozását az ázsiai országok felé.

Oroszország január és november között Kínának közel 29 milliárd köbméter vezetékes gázt exportált, ami 40%-os növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest – mutat rá a Bloomberg elemzése, amely az ázsiai ország vámadataira és az orosz gazdasági minisztérium árbecsléseire épül. Ezzel párhuzamosan a Gazprom körülbelül 28 milliárd köbmétert juttatott el európai partnereihez, ami közel 14%-os emelkedést mutat az elmúlt év hasonló időszakához viszonyítva – derül ki a Bloomberg szállítási adataiból.

A hét elején Vlagyimir Putyin orosz elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán vezető egyértelműen kijelentették, hogy nem tervezik meghosszabbítani az orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába irányuló szállításáról szóló megállapodást, amely ebben a hónapban jár le. Ha nem sikerül megoldást találni, akkor a jelenleg napi szinten körülbelül 15 milliárd köbméter gázszállítást jelentő útvonal elvesztése 2025-re tovább csökkentheti az adott európai ügyfelek számára elérhető orosz gázmennyiséget. Ez a helyzet nem Oroszország számára jelent komoly problémát, hanem inkább azoknak az uniós és más európai országoknak okoz gondot, amelyek erősen függenek az orosz gázellátástól.

Related posts