Az MI-csipek globális hozzáférésének korlátozása nem éppen vált ki általános lelkesedést.


Iparági csoportok sürgetik a Biden-kormányzatot, hogy tartózkodjon az új szabályozás utolsó pillanatban való kibocsátásától, amelyben az amerikai érdekekre nézve is kockázatokat látnak a mesterséges intelligencia területén.

A Reuters december közepén exkluzív riportot közölt az amerikai kereskedelmi minisztérium legfrissebb elképzeléseiről, amelyek a mesterséges intelligencia alapú chipek exportjának szigorítására vonatkoznak. A terv célja, hogy korlátozza a fejlett technológiai komponensek értékesítését a világ egyes régióiban, különös figyelmet fordítva Kína hozzáférésének és katonai fejlesztéseinek gátlására. Ez a politika azonban várhatóan feszültségeket szülhet az Egyesült Államok szövetségeseivel, akik nem biztos, hogy osztják a washingtoni döntéshozók elképzeléseit a beszerzési folyamatok szigorú ellenőrzésével kapcsolatban - állapítja meg a The Wall Street Journal elemzése.

A hírügynökségi források szerint az új szabályozások szigorú megfelelőségi elvárásokat támasztanának az MI-kapuőrré (AI gatekeeper) fejlődő vállalatokkal szemben, például a Google-lal és a Microsofttal. Ezen cégeknek lehetőségük lenne arra, hogy a kínai hozzáférés korlátozása, valamint a kritikus információk jelentési kötelezettsége mellett, külön engedély nélkül nyújtsanak felhőalapú MI-szolgáltatásokat a nemzetközi piacon. Mindez egy szeptemberben bejelentett program keretében valósulna meg, amely lehetővé tenné az ottani adatközpontok számára, hogy engedély nélkül biztosítsanak fejlett MI-chipet, cserébe a hozzáférési, üzleti és kiberbiztonsági jelentésekért.

A hírek szerint 19 szövetséges állam, köztük Hollandia, Japán és Tajvan, mentesülne a legújabb korlátozások alól. Ezzel szemben a jelenleg embargóval sújtott országok, mint Kína, Oroszország, Irán és Venezuela, továbbra is a tilalmi listán maradnak. Az iparági szakértők véleménye szerint a tervezett módosítások drámai mértékben szélesítenék az exportellenőrzések hatókörét, ami jelentős globális hatásokat vonna maga után. Legutóbb az Information Technology Industry Council figyelmeztette az amerikai kormányt, hogy az elnöki ciklus végén ne siettesse a bonyolult szabályozások bevezetését.

Tapasztalható némi fejetlenség

A témával kapcsolatban sokan hangsúlyozzák az iparági konzultációk szükségességét, miközben figyelmeztetnek arra is, hogy a bevezetett korlátozások komoly fenyegetést jelentenek az Egyesült Államok vezető pozíciójára a mesterséges intelligencia szektorában. Az Amazon, Microsoft, Google, Meta, AMD és más jelentős technológiai vállalatokat képviselő szövetség véleménye szerint a pénteken esedékes szabályozások önkényesen csökkentik az amerikai cégek lehetőségeit a számítástechnikai rendszerek külföldi értékesítésében, ami valódi kockázatot hordoz magában, hiszen ez kedvezőbb helyzetbe hozhatja a versenytársakat a globális piacon.

A várható szabályozással szembeni ellenállás egyre inkább a nyilvánosság figyelmének középpontjába kerül. A Reuters legfrissebb jelentése alapján hétfő este a Semiconductor Industry Association, amely a félvezetőipar érdekeit képviseli, nyilvános közleményt adott ki. Ezen kívül az Oracle ügyvezető alelnöke egy blogbejegyzésben fejtette ki véleményét, miszerint a tervezett korlátozások nem a valóban aggályos tevékenységeket fogják célba venni, hanem globálisan megfojtják a kereskedelmi felhőszolgáltatásokat. Az alelnök ezt a lépést az Egyesült Államok technológiai szektorát valaha sújtó legpusztítóbb tervnek minősítette.

A Reuters jelentése szerint az új szabályozások értelmében a kapuőr státusszal rendelkező vállalatokon kívül minden más cégnek versenyeznie kell a licencekért, hogy még kisebb mennyiségben is importálhassa az Nvidia vagy AMD legfejlettebb MI-csipjeit egyes országokba. Kérdéses azonban, hogy az új Trump-kormányzat milyen irányt vesz: a megválasztott elnök már bejelentette, hogy második ciklusában a "MI-fegyverkezési verseny" megnyerésére összpontosít Kínával szemben, ugyanakkor utalt arra is, hogy a meglévő korlátozások enyhítése is szóba jöhet egy esetleges "nagy üzlet" keretein belül Kínával.

Related posts