Franciaországban a tragikus körülmények között öngyilkosságot elkövetett fiatalok szülei pert indítottak a TikTok ellen. A szülők azt állítják, hogy a közösségi média platform hozzájárult a gyermekeik mentális egészségének romlásához, és felelősségre akar


Hét francia család pert indított a TikTok ellen, arra hivatkozva, hogy a közösségi platform használata súlyosan rontotta gyermekeik mentális egészségét. A tinédzserek közül kettő öngyilkosságot követett el, és a felperesek az algoritmus és a tartalmak nem megfelelő moderálása miatt vonják felelősségre a videomegosztót – számol be az Associated Press (AP) amerikai hírügynökség. Az ügy különlegessége, hogy ez az első ilyen jellegű per Európában zajlik.

A családok a créteil-i bíróságon, közösen perelték be a TikTokot. Állításuk szerint a közösségi médiaplatform több olyan videót ajánlott fel a gyerekeiknek, amelyek étkezési zavart, önbántalmazást és öngyilkosságot népszerűsítettek. Ezeket a tartalmakat szerintük nem moderálták megfelelően.

A felperesek között ott találjuk Stéphanie Mistrét, aki édesanyaként osztotta meg aggasztó tapasztalatait az AP-nek. Elmondása szerint a telefonos alkalmazás súlyosan befolyásolta lánya mentális állapotát, végül pedig tragikus öngyilkosságához vezetett. A lány halála után Stéphanie felfedezte, hogy telefonján olyan TikTok-videókra bukkant, amelyek öngyilkossági módszereket népszerűsítettek, valamint útmutatókat és olyan kommenteket, amelyek a sötét gondolatok kifejezésén túlmutató cselekvésekre ösztönözték. Az édesanya megjegyezte, hogy az alkalmazás algoritmusának működése idővel kizárólag ilyen tartalmakkal bombázta a lányát, ami súlyosan hozzájárult a tragédiához.

Mistre kifejezte aggodalmát, hozzátéve, hogy lánya az iskolában és az interneten is többször zaklatás áldozatává vált. Az 51 éves édesanya és férje emiatt nemcsak a TikTok ellen indítottak pert, hanem Marie öt osztálytársa és korábbi középiskolája ellen is feljelentést tettek. Mindezek ellenére Mistre elsősorban a TikTokot okolja, hangsúlyozva, hogy egy empatikus és érzékeny tinédzser kezébe adni ezt az applikációt, aki nem tudja megkülönböztetni a valóságot a virtuális világtól, olyan, mintha egy időzített bombát adtak volna a kezébe.

A TikTokot beperelő családok jogi képviselője úgy véli, hogy az ügyük szilárd alapokon nyugszik, és meg van győződve arról, hogy végül sikerrel járnak a közösségi média óriásával szemben.

A perrel kapcsolatban a TikTok azt mondta, hogy az irányelvei tiltják az öngyilkosság népszerűsítését, és hogy világszerte 40 ezer szakembert foglalkoztat - köztük több száz francia nyelvű moderátort -, akik eltávolítják a veszélyes posztokat. A vállalat azt is közölte, hogy az öngyilkossággal kapcsolatos videókat kereső felhasználókat mentálhigiénés szolgáltatásokhoz irányítja.

Related posts