Orbán Viktor kijelentette, hogy az Európai Unió számára a háború kimenetele kedvezőtlenül alakult.

Miután szombaton a miniszterelnök nemzetközi sajtótájékoztatót tartott, vasárnap este az M1 hírcsatornának is nyilatkozott. Kifejtette, hogy Brüsszel jelentős árat fog fizetni azért, mert továbbra is ragaszkodik a korábbi megközelítésekhez. Szerinte Ukrajnában és világszerte új valóságok alakultak ki, melyekhez alkalmazkodni szükséges. Magyarország is ennek szellemében cselekszik, hiszen a gazdasági semlegesség és a következő évi költségvetés is ezt a célt szolgálja. Az interjú végén megjegyezte: "Jobban fogunk élni, de az a kérdés, hogy szebben tudunk-e."
A miniszterelnök úgy látja, 2024-ből a legfontosabb, hogy kilábalunk a háborúból. "Karnyújtásnyira vagyunk a békétől", jelentette ki.
A békemisszió sikerességét értékelve közölte: a helyzettől inkább sírhatnékja van az embernek. "Ha az uniós elnökség átvételekor a békéről beszéltél Európában, az olyan volt, mintha ördögöt idéznél, diszkreditáltad magad vele, de ezt nem engedtük, fél év után jutottunk oda, hogy ma mindenki a békéről beszél. Ennyit elértünk, de ettől még nincs vége a háborúnak. Donald Trump amerikai elnök hivatalba lépésével január 20-tól új világ kezdődik" - mondta Orbán Viktor.
"Az általam ajánlott néhány napos karácsonyi tűzszünetet az orosz fél nyitottan fogadta, míg az ukránok eddig tartózkodtak a válaszadástól, de az ortodox karácsony még előttünk áll" - tette hozzá.
Ukrajnában a helyzet világos, az orosz erők fokozatosan, mint egy hatalmas malomkő, őrlik fel az ellenállást. Az erőviszonyok is egyértelműen kirajzolódnak,
A háború kimenetele szomorú módon az Európai Unió számára kedvezőtlenül alakult.
Jelenleg különféle kommunikációs stratégiákat vetnek be, hogy elérjék, hogy az oroszok ne tűnjenek győztesnek – hangsúlyozta. Szerinte fontos, hogy a konfliktust elszigeteljük, mert ellenkező esetben még súlyosabb következményekkel nézhetünk szembe. Az a célunk, hogy ez a helyzet minél kisebb léptékű maradjon.
A háborús helyzet mellett egy másik jelentős új realitás Donald Trump megjelenése, aki átformálhatja az Európával való kapcsolatokat.
Magyarország már készen áll a változásokra, míg Brüsszel még a régi, megszokott módszereket követi. Ez a hozzáállás komoly tévedés, és ennek következményei súlyosak lesznek.
- jósolta a kormányfő.
Orbán Viktor kifejtette, hogy 2022 áprilisában, közvetlenül a háború utáni két hónappal, titkos egyeztetések zajlottak Isztambulban. Az ottani tárgyalások eredményei már szinte a megállapodás küszöbén álltak, ám a nyugati országok beavatkozása keresztülhúzta a számításokat. A nyugati hatalmak nem engedték, hogy az ukrán delegáció aláírja a megállapodást, így míg az egyik fél jelen volt az aláírási ceremónián, a másik fél távol maradt. Orbán hangsúlyozta, hogy ha ez a megállapodás létrejöhetett volna, akkor egy tűzszünet és tartós béke is megvalósulhatott volna.
A Donald Trump leendő amerikai elnökkel való jó kapcsolat kapcsán hangsúlyozta, hogy az unió érdekeinek képviseletéhez nem szükséges közvetítő szerep. Szerinte a közelgő nagy vitákban fontos, hogy érdemben részt vegyünk, és nem közvetítők segítségére van szükség. Ugyanakkor megjegyezte, hogy ha hozzájárulhatunk egy-egy érvet vagy észrevételt megfogalmazva a konstruktív megállapodásokhoz, akkor ezt mindenképpen érdemes megtenni.
Amerika egy erős, nagytestű cowboy, míg az EU öszvéren megy, illusztrálta a kontinensünk közösségének erejéről szóló értékelését a miniszterelnök. "Az EU két nagy pilléren nyugszik: Németország és Franciaország.
Brüsszel szereti azt hinni, hogy ő az EU, de neki nemzetközileg nincs szava, a nagy nemzetközi erőpróbákban Berlin és Párizs van. De bukfencet vetett a kormány Berlinben és megbukott Franciaországban, ez jól mutatja az erőnket",
fogalmazott.
Az uniós célokkal kapcsolatos kérdésre válaszolva a következőket emelte ki: A Fidesz 1988-ban jött létre, akkoriban a kommunisták 45 évnyi előnnyel rendelkeztek, "míg most én ülök itt", utalva arra, hogy a kommunista korszaknak vége. Hangsúlyozta, hogy ha valaki ügyes, és bízik önmagában, képes lesz embereket maga mellé állítani, amely végső soron a sikerhez vezet. "Minden nappal egyre erősebben nő az igény az Európai Néppártban, hogy csatlakozzanak a Patriótákhoz" – tette hozzá, kifejezve reményeit a jövőbeli együttműködésről.
A legmélyebb feszültség az EU tagállamai között a háború és a béke dilemmájából fakad. A magyarok és a szlovákok nyíltan a béke pártján állnak, míg mások hallgatnak, és akadnak olyanok is, akik a háború melletti álláspontot képviselik. "A lényeg az, hogy a konfliktust a sajátodnak érzed-e vagy sem. Ha igen, akkor mozgósítsd minden erődet. Itt nem az a kérdés, hogy 300 milliárd eurót költöttünk el, hanem az, hogy ha csak ennyit tettünk, vagy ha még többet áldoztunk volna, esetleg katonákat is küldtünk volna, talán megnyerhettük volna a háborút. De én nem azt állítom, hogy győzelmet arattunk volna, hanem inkább azt, hogy ez a harc nem a miénk" - fogalmazott.
A magyar gazdaság sikeresen átvészelte a háború által okozott nehéz három évet, és megőrizte a jövőbeli lehetőségeit. Az elmúlt időszakban, egyetlen év kivételével, folyamatosan emelkedtek a bérek, így sokan, akik akartak, munkát találhattak. A rezsicsökkentés fenntartása mellett a 13. havi nyugdíjat sem kellett csökkenteni, és a családvédelmi intézkedéseinket sem érintette a válság. Orbán Viktor optimista jövőképe keretében így sorolta fel a 2025-re vonatkozó terveinek alapjait. Jövőre...
"a magyarok nemcsak a reményüket és az életkedvüket nyerik vissza, hanem meggyőződnek arról, hogy nagy dolgokra képesek"
- hangoztatta.
Látva, hogy az EU bajban van, még gyorsabban kell fordulnunk minden más irányba - mondta a gazdasági helyzetet és feladatokat értékelve. Szerinte
Kiemelte: ezekből a forrásokból származó teljesítmények révén azt szeretnénk elérni, hogy a többi területen kompenzálni tudjuk azokat a hiányosságokat, amelyeket az Európai Unióval való kapcsolatunk során elveszítünk.
"Felépültünk a ránk mért csapásokból, de a nyomok örökre velünk maradnak. Azonban minden nehézség, amit átvészelünk, csak még erősebbé formál minket" - így értékelte a Fidesz-KDNP-t érintő nehézségeket, melyeket a kegyelmi ügy, valamint Novák Katalin államfő és Varga Judit igazságügyi miniszter lemondása jelentett.
"Jelenleg egy olyan folyamat zajlik, amely gyökeresen átalakítja az emberek közötti kommunikációt, mind a tartalom, mind a személyesség szintjén. Ez messze túlmutat a politikai diskurzusokon. Ritkán tapasztalunk olyan valódi tartalmakat, amelyeket meg tudunk ragadni; a legtöbb dolog a digitális térbe szorul" - fogalmazott a technológiai változásokról, amelyek jelentős hatással vannak a személyes kapcsolatokra, különösen a politikai színtéren. "Szörnyű kijelentések hangzanak el, amelyekért nem kell felelősséget vállalni, hiszen a távolság és az anonimitás védelme alatt állnak" - emelte ki, utalva arra, hogy személyesen talán nehezebb durva megjegyzéseket tenni, mint az interneten, ahol a névtelenség megkönnyíti a dolgokat. Ez a jelenség nem csupán Magyarországra jellemző; az Egyesült Államokban is hasonló tapasztalatokat szerzett, és a belpolitikai diskurzus színvonala ott is párhuzamosan romlik.
"Ahhoz, hogy valóban fejlődjünk, elengedhetetlen a mélyebb megértés, a kölcsönös tisztelet, a nyitott gondolkodás és az őszinte kapcsolatok kialakítása. Mindezek alapvető pillérei a gazdasági sikernek is. Bár a költségvetés segíthet a megélhetésünk javításában, a kérdés továbbra is az: vajon tényleg gazdagabbá válunk a lélek szintjén is?"