Orbán Viktor: Az idei évben az amerikai támogatás erősíteni fogja a magyar gazdaság vitorlázását - Mandiner

A gazdasági szereplők viselkedése egyfajta hullámzást mutat: háború idején óvatosan lépnek, míg a béke visszatértével, amikor újra lehetőség nyílik az üzletelésre, a befektetésekre és a kockázatok vállalására, egyből megindul a tevékenységük. A békés időszakokban a vállalkozások újraélednek, és a dinamikus növekedés felé veszik az irányt.
"Mindig vannak nehézségek. A kérdés az, hogy mit akarunk kezdeni a nehézségekkel. Azt mondjuk-e, hogy itt vannak a nehézségek, és ezt így és így fogjuk legyőzni, vagy azt, hogy igen, itt vannak ezek a nehézségek, és ez sose lesz jobb, úgyse fog sikerülni. Kétségkívül egy háborús időszakban vagyunk, ezért a cinizmusnak van táptalaja, van rá fogékonyság. Megszenvedtük a Covidot, emberéleteket vesztettünk, a gazdaság is leállt másfél évre, és aztán beesett ez az egész háborús időszak.
A brüsszeli szankciók miatt elveszítettünk a háború kezdete óta minden évben 6,5 milliárd eurót. Az három év alatt 19,5 milliárd euró. Annak itt kéne lennie a magyar gazdaságban. Az emberek nem véletlenül óvatosak, nem véletlenül van ennyi pénzügyi megtakarításuk. Van pénzük, csak nem akarják betenni a gazdaságba és nem akarják mozgásba hozni, mert a háború miatt az egész világot bizonytalannak látják.
Ezért volt fontos az amerikai választás. Az amerikai elnök győzelme szó szerint a magyar emberek zsebe szempontjából volt egy rendkívül fontos és hasznos kimenetele a világpolitikának. A gazdasági szereplők viselkedése egyfajta hullámzást mutat: háború idején óvatosan lépnek, míg a béke visszatértével, amikor újra lehetőség nyílik az üzletelésre, a befektetésekre és a kockázatok vállalására, egyből megindul a tevékenységük. A békés időszakokban a vállalkozások újraélednek, és a dinamikus növekedés felé veszik az irányt. Az idei évben ez az amerikai hátszél dagasztani fogja a magyar vitorlákat is a gazdaságban."