A "Pancserpuccs" kifejezést emlegetve a Magyaron próbált csapást mérni, ám végül Orbánt is eltalálta az Alapjogokért Központ irányítója.


"Az előrehozott választások ötletéről, mint a szuverén Magyarország stabilitása elleni pancserpuccs-kísérletről" - ezzel a címmel tett közzé hosszú eszmefuttatást a magát civilnek láttató, de a kormányzat propagandaeszközeként funkcionáló Alapjogokért Központ nevű szervezet vezetője, Szánthó Miklós.

A kormányzati kommunikációt részben állami forrásokból finanszírozó "elemző- és kutatóintézetet" üzemeltető magánvállalat vezetője, Szánthó, egy Facebook-bejegyzésében reagált a közéleti-politikai diskurzus középpontjába került előrehozott választások témájára. E poszt kapcsán éles kritikát fogalmazott meg Magyar Péterrel szemben, aki az ilyen választások kiírását szorgalmazta.

Úgy véli, hogy a korábbi ellenzéki kezdeményezésekhez hasonlóan ez is csupán egy sikertelen próbálkozás, amelynek célja nem más, mint "a feszültség fokozása, a közvélemény demoralizálása, valamint a szuverenista kormány legitimációjának aláásása" - mondhatnánk, hogy...

egy külföldi megbízásból tevékenykedő reklámügynök pancserpuccs-kísérlete".

Ám, ha az előrehozott választás követelése "pancserpuccs", akkor Szánthó logikája alapján a legnagyobb pancserpuccsista maga Orbán Viktor, aki még ellenzékben, a Gyurcsány-, majd a Bajnai-kormány idején évente követelt előrehozott választásokat, de ötlete, ha el is jutott a parlamenti szavazásig, megbukott.

Ahogy arról már írtunk, Orbán Viktor az akkor ellenzéki Fidesz vezetőjeként előrehozott választást követelt például 2008 tavaszán, mondván, "az ország jelenlegi válságát" csak az oldhatja meg. De ugyanő 2007 februárjában, sőt később, 2009 márciusában is követelt előrehozott választást.

A DK elnöke, Gyurcsány Ferenc, mostani helyzetéhez hasonlóan, 2008 szeptemberében az MDF, majd 2009 januárjában a Fidesz-KDNP frakciói is benyújtották a parlament feloszlására vonatkozó javaslataikat. Bár ezek a kezdeményezések végül a szavazási szakaszba jutottak, a képviselők többsége mindkét indítványt elvetette.

A Fidesz-KDNP 2009 áprilisi javaslatát a baloldali többség ezúttal már nem tartotta méltónak a tárgysorozatba való felvételre. Bár a népszavazás lehetősége a kérdésben nem állt fenn, a helyzetet népi kezdeményezés formájában próbálták meg orvosolni. Azonban ennek a kezdeményezésnek is a képviselők általi elutasítás lett a sorsa, hiszen 2009 februárjában már lejárt az idő a döntéshozatalra.

Az Alapjogokért Központ nemrégiben újra reflektorfénybe került, főként tavaly nyáron, amikor a jobboldal aktuális ellenségképe, a woke ideológia ellen szervezett intenzív támadást. Ekkor alakult meg a "wokebusters", amely nevével a klasszikus Szellemirtók filmre utalva próbálja megfogni a közvélemény figyelmét. Részletesebben erről itt olvashatsz:

Related posts