Sokan közülünk most kedvező helyzetben vannak a havi lakáskiadások terén: az ügyesebbek már lépéseket tettek a profitmaximalizálás érdekében. - Pénzcentrum

A tavalyi évben egy lakásbiztosítás átlagos éves díja 17,1 százalékkal nőtt, s elérte a 66,1 ezer forintot, ám a fogyasztóbarát otthonbiztosításokért közel 22,1 százalékkal kevesebbet, csak 51,5 ezer forintot kellett fizetni. A kárráfordítások 2024-ben számottevően nem változtak, így tavaly decemberre a díjak növekedési üteme 2022 év végéhez viszonyítva meghaladta azokat. A márciusi lakásbiztosítási kampány ismét lehetőséget biztosít a szerződések felülvizsgálatára.
A hazai lakott ingatlanok teljeskörű (ingatlan és ingóság) lakásbiztosításainak éves átlagdíja tavaly év végére 17,1 százalékkal, 66,1 ezer forintra nőtt 2023. IV. negyedévéhez képest, miközben a kárráfordításszintje nem változott számottevően. Ezen belül a budapestiek 63,6 ezer, míg a fővároson kívüliek - átlagosan jóval nagyobb alapterületű ingatlanaik után - 66,5 ezer forintnyi díjat fizetnek - olvasható az MNB 2024. IV. negyedévi Lakásbiztosítás-indexében.
A Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítások (MFO) teljeskörű, ingóságot és ingatlant egyaránt magában foglaló átlagdíja 22,1%-kal alacsonyabb, mint a lakott, teljeskörűen biztosított ingatlanok éves átlagdíja. Ezzel szemben a kárráfordítás 19,7%-kal meghaladja azt. Ez a kombináció összességében 53,7%-os ügyfélelőnyt biztosít a biztosítottak számára, ha más piaci termékekhez hasonlítjuk.
A rögzített, azonos biztosítási összeg (70 millió Ft) mellet vizsgált átlagdíjakat tekintve a tavalyi év első félévében a díjnövekedést visszafogta a 2024. márciusi lakásbiztosítási kampány, azaz azonos biztosítási fedezetet alacsonyabb díjon kaphattak az ügyfelek. A III. negyedévtől azonban kisebb növekedés látható, azaz magasabb díjjal lehetett biztosítani egy ugyanakkora biztosítási összegű ingatlant, mint az év első felében. Egy 70 millió forint biztosítási összegű ingatlannál közel 18 ezer forinttal olcsóbb volt az MFO termékek átlagos éves díja.
Az elmúlt év során országos szinten átlagosan 21%-os növekedés figyelhető meg az egy négyzetméterre jutó biztosított négyzetméterár terén, amely ezzel 501 ezer forintra emelkedett. Budapesten azonban ez az érték még jelentősebben nőtt: itt 31%-kal magasabb, elérve a 659 ezer forintot. A biztosítási összegek a tavalyi évben 32,3%-kal gyarapodtak, ami lényegesen meghaladja a díjak emelkedésének ütemét, ezzel javítva az otthonbiztosítások ár-érték arányát.
A biztosítók adatszolgáltatása alapján darabszám tekintetében egy év alatt 1,1 százalékos növekedés látszik, így 3,26 millió lakásbiztosítási szerződés van a piacon, ami közel 35 ezer darabbal magasabb a 2023-as értéknél. A lakott növekedés (19,5 ezer) döntően az ingóságokhoz kötött lakásbiztosításokhoz kapcsolódott, a nem lakott ingatlanok biztosításai 15,5 ezerrel nőttek. Ezen felül a piac állománydíja is bővült 17,2 százalékkal, így 2024 végén meghaladja a 192 milliárd forintot. A 28 milliárd forintos állománydíj bővülés mögött 16 százalékban a díjnövekedés, 1,2 százalékban a volumen növekedés látszik.
Ezek a számok az átlagos díjváltozást tükrözik, de az egyes szerződések esetében eltérő módosítások is előfordulhatnak. Amennyiben egy ügyfél túl magasnak találja a díjat, vagy nem elégedett a szolgáltatással, a szerződésének évfordulóján, illetve a 2025-ben esedékes márciusi lakásbiztosítási kampány során lehetősége nyílik arra, hogy kedvezőbb biztosítást válasszon, vagy átszerződjön. Érdemes megfontolni az MNB védjegyével ellátott Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítást (MFO), amely gyors és elektronikus ügyintézést kínál, valamint nem tartalmaz önrészt vagy felesleges kiegészítőket. A lakásbiztosítási piacon való eligibilitás megkönnyítése érdekében az MNB honlapján elérhető Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítási (MFO) és Pénzügyi Navigátor fogyasztóvédelmi oldalak is segítséget nyújtanak az ügyfeleknek.