Csehországot hatalmas áramszünet sújtotta, amelynek következtében Prága is teljes sötétségbe burkolózott - számolt be róla a Pénzcentrum.


Csehország több területét sújtó áramszünet súlyos következményekkel járt, Prága és vonzáskörzete sem maradt érintetlen. A műszaki probléma következtében leállt a közlekedés, és számos háztartás, valamint intézmény maradt áram nélkül. A kórházak és a közlekedési szolgáltatások csupán vészüzemre álltak át, hogy minimalizálják a károkat. A hatóságok egyértelműen kizárták a kibertámadások lehetőségét, és folyamatosan dolgoznak a hiba megoldásán – tájékoztat az Idnes.cz.

Csehország különböző területein, beleértve Prágát és más jelentős városokat, komoly áramszünet sújtotta a lakosságot, a vállalkozásokat és a közlekedési rendszereket. Ez a váratlan esemény nem csupán az alapvető szolgáltatások működését akadályozta meg, hanem számos más problémát is generált: sok ember rekedt a liftjeikben, míg kulcsfontosságú intézmények kénytelenek voltak vészhelyzeti üzemmódra áttérni.

A probléma forrása a V411-es vezetéken történt fázisvezeték leszakadása volt, ami az Ústecký kerületben fekvő Výškov és Hradec elosztók közötti összeköttetést érintette. Ennek következtében több elosztó áramellátása megszűnt. A rendszerirányító, a ČEPS tájékoztatása alapján összesen nyolc elosztó szenvedett el zavarokat, de ezek közül már ötöt sikerült helyreállítani.

Az áramszünet legfőképpen Liberec, Észak-Csehország, Kelet-Csehország és Közép-Csehország területeit, valamint Prága bizonyos részeit sújtotta. A hiba forrásának feltárása még folyamatban van, és a helyreállítás érdekében a hálózati szolgáltatók szoros együttműködésben dolgoznak.

A kialakult helyzet miatt válságstábot hívtak össze, és a miniszterelnök, Petr Fiala, hangsúlyozta a gyors reagálás fontosságát. Bár felmerült a külföldi kibertámadás lehetősége is, a Nemzeti Kibervédelmi Hivatal és a rendőrség egyelőre nem talált erre utaló jeleket.

A fővárosban a metró és a villamosok teljesen leálltak, az aluljárók sötétségbe burkolóztak, és a tömegközlekedés komoly zűrzavart szenvedett. Dél körül azonban lassan elkezdett újraéledni a rendszer. Hradec Králové-ban a trolibuszok is megálltak, és a forgalmi lámpák sem világítottak, ami drámaian megnehezítette a közlekedést.

Az áramszünet hatása a kórházakra is kiterjedt: a Hradec Králové-i egyetemi kórház intenzív osztályain azonnal aktiválták a tartalék áramforrásokat, így biztosítva a folyamatos ellátást. Prágában pedig a két jelentős egészségügyi intézmény, az IKEM és a Bulovka is vészüzemre váltott, hogy a betegek biztonságát megőrizzék.

A vasúti közlekedés is súlyosan megsínylette az áramkimaradást, különösen Észak-Csehország egyes területein, ahol jelentős fennakadások léptek fel. Az áramszünet hatása nemcsak a közlekedési ágazatra terjedt ki, hanem az ipari létesítményeket is érintette: a litvínovi vegyi üzem kénytelen volt biztonsági okokból megsemmisíteni a felesleges termelést, ami füstfelhők és lángok keletkezéséhez vezetett, így riadalmat keltve a környező lakosság körében.

A börtönök körülbelül egyharmada érintett a leállásban, de ezekben az intézményekben tartalék áramforrások álltak rendelkezésre, így komolyabb gondok nem merültek fel.

A prágai tűzoltóság tájékoztatása szerint több tucat embert kellett kiszabadítaniuk a liftből, miközben több bejelentés is érkezett a levegőt fojtogató füst miatt, amely az aggregátorokból szivárgott.

Az elmúlt hónapokban Európát megrázta egy különösen súlyos és szokatlan áramszünet: Spanyolország és Portugália szinte teljes áramellátása egy napra leállt. Arról, hogy vajon megtörténhet-e hasonló eset Magyarországon is, a BME Villamos Energetika Tanszékének vezetőjével beszélgettünk, a cikk ide kattintva olvasható.

Related posts