"Ó, micsoda csodálatos személyiség vagy! Igazán öröm a társaságodban lenni!" - Takács Katalin színésznő izgalmas sorozatokat ajánl.

Új, izgalmas rovatunkban művészeket és alkotókat kérünk fel, hogy ajánljanak filmeket, sorozatokat vagy egyéb művészeti élményeket a PORT olvasóközönségének. Az ajánlások között helyet kaphatnak színházi produkciók, könyvek, valamint kiállítások is, hogy gazdagabbá tegyük a kultúra iránti szenvedélyünket. Fedezzük fel együtt a művészetek világát!
Takács Katalin, a budaörsi Latinovits Színház tehetséges színésznője, igazán rajong a humorért, különösen az angol fekete humor különleges világáért. Amikor arra kértük, hogy ajánljon egy filmet vagy sorozatot, a beszélgetés során nemcsak a kedvenc műveit osztotta meg velünk, hanem azt is elárulta, hogy mennyire élvezi a "civil" szemlélettel figyelni külföldi kollégáit. Emellett a szinkronizálás iránti szenvedélyéről is beszélt, ami szintén fontos része a művészi életének.
Takács Katalin egyik kedvenc sorozata az angol fekete humorról ismert After Life, magyar címén Mögöttem az élet. Katalint különösen lenyűgözte a sorozat hétköznapi problémákat boncolgató megközelítése, amely hol brutálisan őszinte, hol pedig szívből jövően vicces pillanatokkal fűszerezi a történetet. A főszereplő, Tony Johnson, egy kisvárosi ingyenes újság újságírója, akinek a személyisége olyan, mint egy smirgli – mindig kimondja, amit gondol, anélkül hogy foglalkozna mások érzéseivel. Felesége halála után ez a brutális őszinteség csak még inkább felerősödik. Tony felesége, aki rákbetegségben szenvedett, a halála előtt videóüzeneteket készített neki, tele tanácsokkal és közös emlékekkel, így a férfi egyetlen öröme ezeknek a kisfilmeknek a nézése. Kutyájával él, akinek ironikusan azt mondja: "ha te tudnád kinyitni a konzervet, talán én már nem is lennék itt." Bár Tony az élet végső határán egyensúlyozik, sosem jut el odáig, hogy öngyilkosságot kövessen el. A sorozat során a kisváros lakói elkezdik reagálni Tony nyers, sokszor bántó megnyilvánulásaira, és ő fokozatosan ráébred, hogy nem csak ő szenvedi meg az élet nehézségeit. Egy megható találkozás során egy idősebb nővel a temetőben, aki a férjével beszélget, arra biztatja, hogy ne csak saját fájdalmával foglalkozzon. Az After Life a Netflixen érhető el, és egy keserédes utazásra invitálja a nézőt az élet értelméről és a veszteségről.
A komikus, standupos Ricky Gervais az írója, rendezője és főszereplője a sorozatnak. Ami további érdekesség: van benne egy remek komika, Diane Morgan, aki Philamona Cunk néven áldokumentum-sorozatot vezet szintén a Netflixen. A magyar színésznő visítva nevetett a Cunk szerint a Föld-szérián, majd a folytatáson, a Cunk szerint a világon.
Morgan különleges módon hozza életre ezt a szerepet, játékában egyedülálló finomsággal ragadja meg a figyelmet. Zseniális, ahogy kérdései ingadoznak az álhírek és a valóság határvonalán. Szerepe szerint teljesen tévúton jár, hiszen a Wikipédián, közösségi médián, pletykákon és összeesküvés-elméleteken alapozva tájékozódik. Valódi tudósokkal, egyetemi oktatókkal és szakértőkkel folytatott interjúi során jól tudják, hogy nem egy súlyos, komoly műsorba érkeztek, de az arcukon megjelenő döbbenet árulkodik arról, hogy egyáltalán nem számítottak arra, milyen abszurd kérdéseket fog Cunk feltenni – halálosan komoly kifejezéssel az arcán. Az interjúk során egyik professzor sem ugrik fel és távozik, hanem mindenki próbálja megtalálni a módját, hogy a saját stílusában lavírozzon a helyzetben.
A Grace és Frankie című sorozatban Takács Katalin is a humor szerelmese. (A sorozat a Netflix kínálatában található - a szerk.) Nagy örömmel figyeli, ahogy két nyolcvanon túli színésznő, Jane Fonda és a standup komikus Lily Tomlin, büszkén vállalják fel az öregedést, mindenféle nyavalyájukat és az élet abszurd pillanatait. Lélegzetelállító számára, ahogy ez a különleges barátság lendületet ad az életüknek, miközben a két karakter teljesen eltérő személyiséggel bír. Ha már a kor, a humor és a barátság témájánál tartunk, érdemes megemlíteni A Kominsky-módszert is, amelyben Michael Douglas és Alan Arkin színészi teljesítménye lenyűgöző. Douglas egy kiöregedő színészt alakít, aki nem kapja meg a vágyott szerepet egy casting során, míg mellette a régi barátját, egy producer karakterét Arkin játssza. (Ez a sorozat szintén a Netflixen érhető el.)
Annyira jó úgy nézni egy filmet vagy egy sorozatot, hogy az ember azt érzi: "úristen, de remek vagy, milyen jó téged nézni!"
Alapvetően, amikor egy színésznő romantikus vagy intenzív drámai szerepet választ, könnyen elveszítheti a szakmai szempontú megközelítést, és hagyhatja, hogy magával ragadja a történet. Azonban A Kominsky-módszer esetében, mivel a cselekmény szorosan összefonódik a hivatásával, az ember sokkal figyelmesebben követi az eseményeket. Az After Life-ban is számos kiemelkedő tehetség szerepel. De a legnagyobb meglepetés számomra a legújabb Maigret-sorozatban, amely az EpicDrama csatornán látható, a Mr. Bean karakteréről ismert Rowan Atkinson. Fantasztikusan alakítja a nyomozót, és lenyűgöző, ahogyan irányítja a nyomozás menetét. Ráadásul az egész filmet gyönyörűen fényképezték, ami csak még inkább fokozza a nézői élményt.
Takács Katalin szinkronizálás iránti szenvedélye vitathatatlan, ám úgy érzi, hogy a nyolcvanas években vidéken eltöltött tíz éve, valamint a 2012-től számított négy év nem igazán keltette fel a szinkronrendezők figyelmét.
Természetesen léteznek kivételek. Van néhány szinkronrendező, aki figyelembe veszi az érzéseimet, és elfogadja, hogy előfordulhat, hogy kétszer is meg kell hallgatnom az eredeti szöveget, esetleg hibázom is. Mindig örömmel tölt el, ha egy izgalmas szereppel keresnek meg.
Stern Dániel hívta meg a színésznőt, hogy részt vegyen az Éles tárgyak című, nyolc részes krimisorozatban, ahol Patricia Clarkson magyar hangját adta. A sorozat a MAX streaming platformon érhető el. 2022-ben a Babylon című filmben öreg kritikusnőt szinkronizált, Nikodém Zsigmond közreműködésének köszönhetően. A Rózsavölgyi Szalonban Schneider Zoltán, a színészkollégája, elismerően szólt arról, hogy mennyire remek lett a film.