Rohanó ütemben növekszik a sáskaállomány, és négy különböző növényvédő szer kapott engedélyt a védekezéshez.

A kiskertek védelme is veszélybe került. A Nébih újabb szükséghelyzeti engedélyeket bocsátott ki a sáskák elleni harc érdekében.
A magyar mezőgazdaság és a hobbikertészet szerelmesei idén nyáron ismét találkoznak a régi ellenséggel: a sáskákkal. A szélsőségesen forró és száraz időjárás következtében a marokkói, olasz és vándorsáskák egyre nagyobb területeken és egyre intenzívebben támadják meg a növényeket, különösen az Alföld forróbb, aszályosabb vidékein. Az idei nyár különösen figyelmeztető, hiszen a klímaváltozás hatásai egyre inkább érzékelhetők, és a gazdák számára komoly kihívásokat jelenthetnek.
A veszélyes kártevők főként Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében okoznak jelentős károkat, de mivel rendkívül jól repülnek és gyorsan elterjednek, nem létezik olyan terület, amely teljes mértékben védett lenne tőlük. A sáskák különösen agresszív módon támadják meg a növényeket, és nem tesznek különbséget: zöldségfélék, szántóföldi növények és gyümölcsösök egyaránt a pusztítás veszélyének vannak kitéve.
Négy új növényvédő szert hagytak jóvá a sáskák elleni védekezés érdekében.
A sáskajárás megállítása érdekében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) négy különböző növényvédő szer használatát hagyta jóvá sürgősségi eljárás keretében.
Örömmel értesítem a hobbikertészeket, hogy a Karate Zeon 5 CS és a Mospilan 20 SG mostantól kis kiszerelésben is kapható! Ezek a termékek a III. forgalmazási kategóriába tartoznak, így bátran alkalmazhatók a sáskák elleni védekezésre akár a kiskertekben is, teljesen legálisan. Ne hagyja ki ezt a remek lehetőséget, hogy megóvja növényeit!
A szabályokat be kell tartani!
A készítményekre vonatkozó engedély július 10-től szeptember 30-ig érvényes. A Nébih azonban hangsúlyozza: az engedély kizárólag a sáskafajokra vonatkozik, a szerek használata esetén továbbra is kötelező betartani az eredeti forgalomba hozatali dokumentációban szereplő előírásokat, például a dózisokat, a védősávokat, illetve a méhkímélő technológia alkalmazását is.
Fontos, hogy a maximum kijuttatási számot sem szabad túllépni, és a szermaradványokra vonatkozó élelmezésügyi várakozási időket is kötelező betartani, hogy elkerüljük az egészségügyi kockázatokat.
A Nébih és a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara továbbra is figyeli a sáskák országos előfordulását, és folyamatosan nyújtanak tájékoztatást a gazdáknak.