Őry Barnabás: Egy kert sohasem monokróm A kertek világa tele van színekkel és árnyalatokkal, ahol minden növény és virág egyedi történetet mesél el. Az élet szépsége abban rejlik, hogy a természet folyamatosan változik, és a kertek így sosem lehetnek csu

Szerda este izgalmas eseménynek adott otthont a Békés Megyei Könyvtár, ahol Őry Barnabás biokertész két könyvbemutatóval egybekötött előadást tartott. A közönség lelkesedése nem volt véletlen, hiszen a szerző a „3 órás kert” és a „Biointenzív zöldségtermesztés - Profitábilis gazdálkodás emberi léptékben” című művekkel gazdagította a biogazdálkodás iránt érdeklődők tudását. A rendezvényre teljes lelkesedéssel érkeztek a látogatók, akik a teltházas előadás során értékes információkat kaptak a fenntartható kertészkedés titkairól.
A budapesti születésű Őry Barnabás előadása előtt elmeséli, korábban semmi köze nem volt a kertészethez, fiatal felnőttként kvázi teljesen zöldfülűként vágott bele. A gödöllői agrártudományi egyetem elvégzését követően 2014 óta foglalkozik biokertészettel; feleségével pedig hat éve egy Nógrád megyei faluban gazdálkodik. Ez idő alatt személyes és online képzésein összesen több mint 1000 kertészkedni vágyónak adta át tapasztalatait.
Közbevetem, hogy úgy vélem, a szépen karbantartott házi kertek már körülbelül 150 éve jelen vannak, és ezekben az időkben gyakran éppen a szomszédok bosszantása érdekében nyírjuk a füvet rendszeresen. Emellett sok olyan növényt is kiirtunk, amelyek valójában védelmet nyújtanának a termőföld számára, még ha számunkra haszontalannak tűnnek is.
- Egy kert sosem csupán fekete-fehér - feleli -, hiszen minden ember egyedi, így mindenki másképp álmodja meg a saját zöld oázisát. Ráadásul létezik egy közös kertörökségünk is, amelyet a jelenleg élők számára a szocializmus kultúrája is formál: a "Tiszta udvar, rendes ház" elv, amely azt sugallja, hogy minden sor egyenletes vonalakban van megművelve, szépséget és rendet teremtve ezzel.
Hozzáfűzi, ha mondjuk nemzetközi mintákat nézzük, akkor például Angliában a régi paraszti kertekben bujaság, virágzók, fűszerek voltak, míg a hagyományos angolkertekben vonalra vágott sövények vannak.
Az előadásom gerincét az első könyvem, A 3 órás kert adja, amelynek lényege, hogy mindössze heti 3 órában termeljük meg saját zöldségeinket. Ezen keresztül kívánom bemutatni a háztáji gazdálkodás fenntarthatóbb, ökológiai megközelítését. A program második részében a Biointenzív zöldségtermesztésre fókuszálok, amely a profitábilis gazdálkodás emberi léptékű formáját képviseli. Ez a kötet nemcsak az önellátásra összpontosít, hanem egy lépéssel tovább megy, és bemutatja a biozöldség-termelést egy nagyobb léptékben, amely a fenntarthatóság jegyében valósul meg.
Továbbá a résztvevők megismerkedhettek a hatékony és eredményes biokertészkedés legfontosabb alapelveivel. Szó esett a fix ágyások használatáról, a komposztmulcsozásról, a kiemelkedő minőségű kerti komposzt előállításáról, a vetéstervezésről és még sok egyébről, ami minden hobbikertész számára nagyon hasznos lehet.