Simon Kornél véleménye szerint az alkoholt is sürgősen fel kellene venni a különösen veszélyes kábítószerek kategóriájába. Az alkohol hatásai és a vele járó problémák sok esetben alulértékeltek, pedig éppen úgy hozzájárulhat a társadalmi és egyéni válságo

A színész-rendező legfrissebb interjújában a szakma megosztottságáról, a kényszerpályán mozgó művészek nehézségeiről és az alkohol pusztító következményeiről osztotta meg gondolatait.
Legújabb műve, az Agatha Christie klasszikusából készült Az Ackroyd-gyilkosság, április elején debütált a Veres 1 Színházban. Ennek apropóján Simon Kornél színész és rendező interjút adott a szinhaz.online-nak. A beszélgetés során nemcsak színházi projektjeiről és rendezői tapasztalatairól osztott meg gondolatokat, hanem a szakma jelenlegi állapotát is elemezte, éles kritikát megfogalmazva a jelenlegi kultúrpolitikai döntésekkel kapcsolatban.
Simon Kornél nyolc évet töltött a Centrál Színház társulatának tagjaként, mielőtt a szabadúszó életforma izgalmas világára váltott. Bár a szabadúszás folyamatos kihívásokkal és bizonytalanságokkal jár, Kornél élvezi azokat az előnyöket is, amelyeket ez a rugalmas életstílus kínál neki.
Simon Kornél elmondta, hogy szabadúszóként csak olyan projektekkel foglalkozik, amelyekhez igazán közel áll, és ez számára rendkívül értékes élmény. Hozzátette, hogy ez a lehetőség igazi kiváltság a jelenlegi kulturális és politikai környezetben, ezért kifejezetten jól érzi magát ebben a helyzetben.
A színházi szakma jelenlegi állapotát és jövőbeli kilátásait sokan sötét színekkel festik le, mivel a szakmán belüli egység teljes hiánya miatt nehéz közös nevezőre jutni. Az emberek úgy érzik, hogy nem csupán a művészi kifejezés, hanem a szakmai identitás is szétszakadt, így a "szakma" fogalma ma már nehezen értelmezhető.
"Egy megosztott valami van, mert a "szakma" egy része politikailag megtámogatott, de megkérdőjelezhető minőségű előadásokat tud felmutatni, a másik része pedig gyakorlatilag a túlélésért küzd. [...] Perspektíva az nem nagyon van. Ebben a pillanatban túlélni szeretném valahogy ezt a korszakot, és azt hiszem, ez is az egyetlen komolyan vehető cél.
Álmaim természetesen léteznek. Az egyik vágyam, hogy egy napon ez az ország és a szakmánk ne legyen ennyire megosztott, hogy a megfelelő emberek kerüljenek a megfelelő pozíciókba, és ne azok, akiket a hatalom jelölt ki. Csak akkor nyílhat meg újra a perspektíva ebben a hivatásban, ha ez a változás bekövetkezik; addig sajnos a helyzet nem változik.
A színház, mint intézmény, valamint a színészek elismerése az utóbbi másfél évtizedben drámai mértékben csökkent. Sajnos az anyagi juttatások terén semmiféle előrelépés nem tapasztalható.
Egy különös találkozásom során kollégákkal beszélgettem, akik vidéki gyökereikből kénytelenek voltak eljönni a fővárosba, hogy pályát módosítva civil munkák után nézzenek. Elgondolkodtató és szomorú, hogy olyan emberek, akik minden este a szívüket és lelküket a színpadra viszik, milyen méltatlanul alacsony jövedelemből kénytelenek megélni.
Mi ösztönzi az ország vezetését arra, hogy a művészeket nehéz helyzetbe szorítsa, mintha koldusok lennének?
Simon Kornél ismét megszólalt Hadházy Ákos legutóbbi tüntetésén, ahol határozottan kifejezte véleményét a fontos társadalmi kérdésekről.
A színész-rendező nyíltan osztotta meg tapasztalatait az alkohollal való kapcsolatáról. Szavai szerint azóta, hogy nyilvánosan bevallotta, hogy absztinens alkoholista, kollégái bátorító visszajelzésekkel keresték meg őt, amelyek nagyban hozzájárultak a gyógyulásához.
Sokan megveregették a vállamat, hogy bátor lépés volt, amit tettem, és ez igazán jól esett, mert én is úgy érzem, hogy valóban bátor lépés volt. Továbbá, ebben az országban valóban szükség lenne még több ilyen bátor kiállásra, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy kétmillió ember küzd alkoholfüggőséggel. Az alkoholizmus, valamint a titokban történő ivás sokkal szélesebb problémát jelent, mint ahogyan azt sokan gondolják. Ez nem csupán helyi probléma, hanem globális kihívás, amelyet gyakran ignorálunk, vagy amelyhez nem tudunk megfelelően hozzáállni, különösen, ha munkatársaink között találkozunk vele. Én azonban már lépéseket tettem ezzel kapcsolatban. A társadalomnak sokkal többet kellene tennie, hogy segítsen azoknak, akik ezen a nehéz úton járnak, hiszen nem titok, hogy az alkoholizmus mögött gyakran mélyebb okok húzódnak, és nem csupán arról van szó, hogy valaki elveszítette az irányítást.
Semmiképpen sem a megtorlás, a büntetés vagy a retorzió lenne a helyes irány, különösen figyelembe véve, hogy évente harmincezer haláleset köthető az alkoholfogyasztáshoz, míg a drogfogyasztás évente körülbelül hetven halálesetet eredményez. Fontos lenne, hogy komolyan foglalkozzunk ezzel a problémával, és az alkoholt is soroljuk fel a különösen veszélyes kábítószerek között, hiszen...
- véli Simon Kornél, aki tavaly ősszel beszélt először arról, hogyan sikerült felépülnie a függőségeiből.
Simon és felesége, Gryllus Dorka két csodálatos gyermeket nevelnek. A művészházaspárral készült korábbi interjúnkat pedig itt találhatjátok: