Tényellenőrzés: Az Európai Unió nem állította, hogy szándékában állna betiltani az X platformot Elon Musk részvétele következtében.


Az Euroverify összegyűjtötte az információkat arról, hogyan reagál az EU a technológiai milliárdosok európai politikai színterére való beavatkozására.

A francia Nemzeti Tömörülés elnöke, Jordan Bardella, figyelemfelkeltő nyilatkozatot tett, amelyben azt állította, hogy az Európai Unió tisztviselői azon dolgoznak, hogy betiltsák az X-et (korábban Twitter). Bardella szerint ez a lépés mögött az a félelem áll, hogy Elon Musk, a platform tulajdonosa, politikai célokat szolgál ki a közösségi média segítségével. Az X-fiókján megosztott videójában Bardella, aki a kemény jobboldali Patrióták Európáért frakció vezetője az Európai Parlamentben, kifejtette: "Számos európai tisztviselő (...) az X, korábban Twitter néven ismert digitális platform betiltását követeli, arra hivatkozva, hogy Musk azt arra használja, hogy bizonyos értékeket, véleményeket vagy választási jelölteket népszerűsítsen."

Elon Musk, a technológiai milliárdos és Trump közeli szövetségese, az utóbbi hetekben heves vitákat generált, miután beleszólt az európai belpolitikai eseményekbe. Különösen figyelemre méltó volt, hogy a február 23-i német szövetségi választások előtt kifejezte támogatását a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) párt iránt, ami tovább fokozta a politikai feszültségeket a kontinensen.

Bardella és más kemény jobboldali hangok, mint például Giorgia Meloni olasz miniszterelnök, alaptalannak tartották az aggodalmakat, hogy Musk beavatkozása indokolatlan befolyást jelenthet, és dicsérték az X-tulajdonost, mint a szólásszabadság védelmezőjét.

Más európai politikai vezetők, mint a német Olaf Scholz, a francia Emmanuel Macron és a spanyol Pedro Sánchez, figyelmeztették Muskot, hogy tartózkodjon a beavatkozástól. E közben Alexander de Croo belga ügyvezető miniszterelnök arra ösztönözte az Európai Bizottságot, hogy "tegyen intézkedéseket" az X platform ellen.

Az Euroverify tényellenőrzést végzett Bardella állításait követően, és nem talált bizonyítékot arra, hogy az EU végrehajtó szerve a platform betiltását fontolgatná, annak ellenére, hogy ez a szankció utolsó lehetőségként létezik a digitális szolgáltatásokról szóló törvényben (DSA).

Az, hogy Musk az X-et az AfD népszerűsítésére használta a németországi választások előtt, olyan spekulációkat eredményezett, hogy tettei sérthetik az EU digitális szolgáltatásokról szóló törvényét, amely egy átfogó digitális szabályrendszer, célja az online platformok hatalmának korlátozása.

A DSA (Digitális Szolgáltatások Törvénye) értelmében azok a platformok, amelyek havi 45 milliónál több felhasználóval rendelkeznek, mint például az X, szigorú előírásoknak kell, hogy eleget tegyenek. Ezek a szabályok a felhasználók védelmét szolgálják, és arra irányulnak, hogy megakadályozzák az illegális vagy káros tartalmak terjedését.

Az Európai Unió 2023 decemberében indította el az X vizsgálatát, amely a DSA keretein belül felmerült kötelezettségek állítólagos megszegésével kapcsolatos. A nyomozás folyamata jelenleg is zajlik.

A múlt héten Musk és az AfD kancellárjelöltje, Alice Weidel részvételével az X-en tartott 70 perces élő chat önmagában nem minősül illegálisnak a DSA értelmében, de a Bizottság szóvivője megerősítette, hogy a folyamatban lévő vizsgálat részeként értékelni fogják.

"A DSA keretein belül nincs kifejezett tilalom az ilyen típusú élő közvetítésekre. Azonban fontos számunkra, hogy a platform üzemeltetője (...) biztosítsa, hogy ne lehessen visszaélni a platformmal, és ne részesítsenek előnyben bizonyos tartalmakat. Továbbá, elengedhetetlen, hogy ne adják meg a kiemelt láthatóságot kizárólag egy adott tartalomfajtának" - fejtette ki a szóvivő.

A DSA előírja a platformok számára, hogy minimalizálják a "torzításokat" az általuk használt algoritmusokban, amelyek a felhasználóknak tartalmakat ajánlanak. Az X és Elon Musk által Donald Trump tavalyi elnökválasztási kampányában betöltött jelentős szerep komoly aggályokat ébresztett a platformok ajánlórendszereinek pártatlanságával kapcsolatban.

A Queenslandi Műszaki Egyetem (QUT) által végzett kutatás alapján arra a következtetésre jutottak, hogy Musk a novemberi amerikai elnökválasztás előtt módosíthatta a platform algoritmusát, hogy fokozza a Trump-párti tartalmak, köztük a saját üzenetei láthatóságát.

Jelenleg nincsenek olyan bizonyítékok, amelyek arra utalnának, hogy Európában is hasonló módszereket alkalmaznának a politikai tartalmak népszerűsítésére.

Ha az X vagy egy másik nagyon nagy online platform súlyos jogsértést követne el a DSA-val szemben, az Európai Bizottság a platform globális forgalmának akár 6%-át kitevő bírságot szabhat ki. A Bizottság eddig egyetlen platformmal szemben sem alkalmazott ilyen bírságot.

A DSA szabályai szerint azok a "csalárd" platformok, amelyek maradéktalanul elkerülik kötelezettségeik teljesítését, és ezzel "kockáztatják az emberek életét és biztonságát", ideiglenes felfüggesztetésre lehetnek ítélve.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, tavalyi újraválasztása előtt nem zárta ki annak lehetőségét, hogy a DSA keretein belül a TikTok, a kínai tulajdonú videomegosztó platform, esetlegesen betiltásra kerüljön.

"Nincs kizárva" - nyilatkozta von der Leyen tavaly júliusban, amikor a következő uniós végrehajtó testület esetleges TikTok-tiltásáról kérdezték. "Tisztában vagyunk a TikTok által jelentett kockázatokkal."

Az Euroverify azonban nem talált olyan nyilvános nyilatkozatot, amely arra utalna, hogy az uniós tisztviselők kifejezetten az X hasonló betiltására szólítanának fel.

Bardella videónyilatkozatában arra utal, hogy a francia külügyminiszter, Jean-Noël Barrot, egy ilyen jellegű tilalom bevezetését szorgalmazza.

Arra a kérdésre, hogy be kellene-e tiltani az X-et az EU-ban, Barrot a France Inter című lapnak azt mondta: "Erről a törvényeink rendelkeznek", hozzátéve, hogy ha Brüsszel nem alkalmazza szigorúan a törvényeit, akkor hagynia kellene, hogy az EU tagállamai tegyék ezt meg.

Thierry Breton, aki korábban az uniós biztosok sorát erősítette, tavaly szeptemberben lemondott a pozíciójáról, így már nincs hatása az uniós végrehajtó testület döntéshozatalára. Breton különösen a Digitális Szolgáltatások Törvény (DSA) teljeskörű végrehajtásának előmozdítása mellett állt ki.

"Breton a múlt héten az RMC francia médiának nyilatkozva hangsúlyozta, hogy létezik egy jogszabály, amely lehetővé teszi a tilalom bevezetését, és ezt fontos tiszteletben tartanunk."

Bardella félrevezető módon azt állítja, hogy Breton "nyíltan elismerte", miszerint az EU a "meglepetésjelölt" győzelmétől való aggodalmában eltörölte a romániai választásokat.

A romániai elnökválasztás második fordulóját decemberre tervezett időpontban eltörölték, miután a titkosszolgálatok által közzétett információk szerint egy állami szereplő, valószínűleg Oroszország, támogatta a kevésbé ismert ultranacionalista Calin Georgescu sikeres kampányát. Georgescu az első fordulóban váratlan győzelmet aratott, ami sokakat meglepett.

A döntés nem az Európai Unió hatáskörében született, hanem az adott ország saját alkotmánybírósága hozta meg. Brüsszel ezután vizsgálatot indított, hogy kiderítse, vajon a TikTok megsértette-e a Digitális Szolgáltatások Törvényét (DSA), mivel nem csökkentette megfelelően a szavazás integritásának megőrzésével kapcsolatos kockázatokat.

Bardella szerint Thierry Breton azt is megjegyezte, hogy a közelgő németországi választások törlésére is sor kerülhet az Európai Unió részéről, amelyet Elon Musk "beavatkozásának" tulajdonít.

Az RMC-nek adott legújabb interjújában Breton félreérthetően kijelentette: "Romániában már megtettük, és természetesen, ha szükséges, Németországban is meg fogjuk tenni." E kijelentése ellentmondásos, hiszen az EU-nak nem volt és nincs befolyása a romániai választások felfüggesztésére.

Breton már nem tagja a brüsszeli végrehajtó testületnek, annak ellenére, hogy ötéves biztosi megbízatása alatt a DSA-ért volt felelős.

Azonban néhány jobboldali médium értelmezése szerint a megjegyzései arra engednek következtetni, hogy az EU képes lehet "elnyomni" egy esetleges AfD-győzelmet Németországban.

Related posts