Ez a lenyűgöző kép tíz év fáradhatatlan munkájának gyümölcse, amely a csodás űrbéli szomszédunkat ábrázolja.

A NASA Hubble űrteleszkópja már 34 éve szeli át a Föld körüli űrt, és még mindig képes lenyűgöző felfedezéseket tenni. Legutóbb egy évtizednyi kutatás eredményeit örökítették meg egy lenyűgöző fényképen, amely újra bizonyítja a tudomány határtalan lehetőségeit.
A végtelen univerzum fáradhatatlan megfigyelésének köszönhetően a lenyűgöző Androméda-galaxisról olyan gazdag információgyűjtemény áll rendelkezésünkre, hogy ebből egy monumentális panorámakép született.
A teleszkóp névadója, az amerikai csillagász Edwin Hubble (1889-1953) elsőként fedezte fel, hogy ez a spirális köd valójában 2,5 millió fényévre helyezkedik el, messze túl a Tejútrendszeren. Felfedezése alapjaiban változtatta meg a világegyetemről alkotott képünket.
Addig a pillanatig az volt a közmegegyezés, hogy a Tejút a teljes univerzumot öleli fel. "Hubble felfedezése gyökeresen megváltoztatta a kozmológia világát, és egy hatalmas, szinte végtelen univerzumban való kalandozás lehetőségét tárta elénk" - nyilatkozta a NASA.
Az Androméda felfedezése óta a Hubble űrtávcső egyedülálló kutatási projektet indított, amely során a galaxis eddigi legátfogóbb elemzését végezte el. Ennek részeként létrehozta a legnagyobb fotómozaikot, amit valaha is összeállítottak. Ez a lenyűgöző vállalkozás tíz évet ölelt fel, és több mint 1000 keringést igényelt a Föld körül. Az elkészült mozaik több mint 600 egymásra rétegzett felvételből áll, összesen legalább 2,5 milliárd pixel részletességgel.
Az Androméda-galaxis rendkívül fontos a csillagászok számára, mivel belülről nem tudnánk ennyire részletesen tanulmányozni saját Tejútrendszerünket. "Ez olyan, mint ha New York város térképét próbálnánk megérteni úgy, hogy a Central Park közepén állunk" - tette hozzá a NASA.
A Hubble űrteleszkóp rendkívül fejlett képalkotási technológiájának köszönhetően több mint 200 millió csillagot figyelhettek meg az Androméda-galaxis területén. Érdemes megjegyezni, hogy ezek közül csupán a Napnál fényesebb égitestek kerültek a látószögébe. Valójában a galaxisban található csillagok teljes száma valószínűleg meghaladja az egymilliárdot, és sok olyan kisebb fényességű objektum is jelen van, amelyeket a teleszkóp már nem képes észlelni.
A NASA szerint az Androméda fotózása igazi "hősi vállalás" volt, mivel "a galaxis jóval nagyobb célpont az égen, mint azok a távoli galaxisok, amelyeket a Hubble általában vizsgál, és amelyek gyakran több milliárd fényévnyire vannak tőlünk."
A galaxis részletes vizsgálata lehetőséget ad arra, hogy rekonstruáljuk annak korábbi egyesüléseit és kölcsönhatásait. "Ezek az adatok segítenek nekünk összeállítani az Androméda történétek kirakósát" - olvasható a NASA közleményében.
A NASA szakértői úgy vélik, hogy a Hubble űrteleszkóp legújabb felfedezései fontos alapot szolgáltatnak a következő generációs űrteleszkópok, mint például a James Webb űrteleszkóp és a hamarosan üzembe álló Nancy Grace Roman megfigyeléseihez.