Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin több mint egy órán keresztül folytattak megbeszélést - itt vannak a legfontosabb részletek!

Orbán Viktor miniszterelnök telefonon beszélt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, akivel teljes egyetértés volt abban, hogy mindent meg kell tenni az energetikai együttműködés fenntartása mellett - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten.
A tárcavezető nyilatkozata szerint Orbán Viktor miniszterelnök több mint egy órás telefonbeszélgetést folytatott Vlagyimir Putyinnal, az orosz elnökkel. A diskurzus során a két vezető számos fontos kérdést érintett, beleértve Magyarország energiabiztonságát, az ukrajnai konfliktus alakulását, valamint a szíriai helyzetet is.
Szerinte az orosz Gazprombank szankciós listára helyezésével a jelenlegi amerikai adminisztráció komoly nehézségek elé állított néhány közép- és délkelet-európai országot, köztük hazánkat is, ugyanis ezen a pénzintézeten keresztül zajlik a fizetés a földgázért, a nukleáris fűtőelemekért és a paksi bővítés munkálataiért is.
Szavai alapján Szlovákia, Szerbia és Törökország is jelentős nehézségekkel küzd e döntés következtében, ezért folyamatosan zajlanak az egyeztetések velük.
"A miniszterelnök úr és Oroszország elnöke között teljes egyetértés áll fenn abban, hogy mindent el kell követnünk, és mindent meg is fogunk tenni annak érdekében, hogy ezt a problémát megszüntessük" - hangsúlyozta.
Majd arra is kitért, hogy Vlagyimir Putyin világossá tette, hogy országa elkötelezett az energetikai együttműködés fenntartása, Magyarország energiaellátásának biztosítása mellett.
"Elkötelezettek tehát, s közös szándék van arra, hogy az energetikai együttműködést folytassuk. Semmi olyan tényező nincs egyik oldalon sem, sem a magyar, sem az orosz oldalon, amely akadályát jelentené annak, hogy megoldást találjunk erre a helyzetre" - fűzte hozzá.
Örömmel értesültünk arról, hogy a paksi atomerőmű üzemeltetéséhez elengedhetetlen fűtőelemek ügyében sikerült megtalálni a megfelelő megoldást. "Jelenleg a Paks II. projekt előrehaladása mellett a földgáz beszerzésének finanszírozási lehetőségeit is összehasonlítjuk és kidolgozzuk" - számolt be a helyzetről.
Ezzel összefüggésben megosztotta, hogy személyesen egyeztetett Alekszej Lihacsovval, a Roszatom vezérigazgatójával a paksi projekt gyorsításáról. Ezen kívül a délután folyamán találkozót tervez az energiaügyekért felelős orosz miniszterelnök-helyettessel, Alekszandr Novakkal is.
Szijjártó Péter ezt követően a ukrajnai háború témáját is felvetette, hangsúlyozva a diplomáciai és kommunikációs csatornák állandó fenntartásának létfontosságú szerepét. Kiemelte, hogy a jelenlegi helyzet különösen kritikus, és véleménye szerint ez a fegyveres konfliktus eddigi legnagyobb kihívás elé állítja a feleket.
"Nyilvánvaló, hogy az amerikai elnökválasztás óta számtalan elkeseredett és kétségbeesett próbálkozás történt és zajlik, függetlenül attól, hogy Amerikából vagy Nyugat-Európából érkezik, a háború feszültségének fokozására és eszkalálódására." - hívta fel a figyelmet.
Rámutatott, hogy Magyarország ezer napja ugyanazt az elkötelezett békepárti álláspontot képviseli, és ezért Orbán Viktor hosszasan beszélt ma Vlagyimir Putyinnal egy fenntartható béke megteremtésének lehetőségeiről.
"Putyin elnök elmondta azt is, hogy ő hogyan látja ezt a kérdést, és azt is elmondta, hogy bizony vannak akadályok, amelyek a béke útjában állnak. Ilyen például az a törvény is Ukrajnában, amely gyakorlatilag megtiltja a jelenlegi elnöki adminisztrációnak, hogy Oroszország elnökével a békéről tárgyaljon" - húzta alá.
"Mindent összevetve tehát a magyar békemisszió folytatódik. Miniszterelnök úr a héten járt Floridában és találkozott Donald Trumppal, járt a Vatikánban, ahol találkozott a Szentatyával, és a mai napon pedig Vlagyimir Putyinnal tárgyalt telefonon" - sorolta a miniszter.
Meggyőződése, hogy a magyar békemissziót a jövőben is folytatni fogják.
Végül részletesen kifejtette, hogy az orosz elnök tájékoztatást nyújtott a szíriai események alakulásáról, valamint a Kreml hivatalos álláspontjáról. "Az a célunk, hogy a Közel-Keleten stabilitás és nyugalom uralkodjon (...) Szeretnénk megakadályozni, hogy az extrém, szélsőséges ideológiák és politikai mozgalmak tovább rombolják a biztonságot" - hangsúlyozta. "Ezen kívül, mi, magyarok különösen figyelmet fordítunk a keresztény közösségek helyzetére, és elkötelezettek vagyunk amellett, hogy folytassuk a szükséges humanitárius támogatás nyújtását számukra" - tette hozzá.