Trump "nemzetbiztonsági indokokra" hivatkozva 30%-os vámot vezet be az Európai Unióra augusztus 1-jétől.


Az amerikai elnök bejelentette, hogy 30 százalékos vámot vetnek ki az Európai Unióból és Mexikóból érkező árukra, miután Washingtonnak nem sikerült megállapodnia a jelentős kereskedelmi partnerekkel folytatott hetekig tartó tárgyalások során.

Az elnök szombaton, a Truth Social platformon közzétett két levélben bejelentette az új, vártnál lényegesen magasabb vámokat. A hét elején Donald Trump több országra, például Japánra, Dél-Koreára, Kanadára és Brazíliára vonatkozóan új vámokat hirdetett meg, továbbá egy 50%-os vámot is bevezetett a rézre, ezzel tovább fokozva kereskedelmi háborúját - számolt be róla a Reuters.

Az amerikai elnök a döntését azzal magyarázta, hogy az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti kereskedelmi hiány "komoly kihívást jelent a nemzetbiztonság szempontjából".

"Évek óta tárgyalunk az Európai Unióval fenntartott kereskedelmi kapcsolatainkról, és arra a következtetésre jutottunk, hogy el kell távolodnunk ezektől a hosszú távú, nagy és tartós kereskedelmi hiányoktól, amelyeket az Önök vám- és nem vámjellegű intézkedései és kereskedelmi akadályai okoznak" - írta Trump az EU-nak címzett levélben. "A kapcsolatunk sajnos messze nem volt kölcsönös".

Az Európai Unió készen áll Trump levelének fogadására, amelyben az Egyesült Államok elnöke az ország legnagyobb kereskedelmi és befektetési partnerével szembeni újabb vámintézkedéseit vázolja fel. Elemzők eddig arra számítottak, hogy az elnök körülbelül 15-20 százalékos vámot terjeszt elő az európai termékekre vonatkozóan.

Az Európai Unió kezdetben arra számított, hogy a 27 tagországot egyesítő blokk egy átfogó kereskedelmi megállapodást köthet az Egyesült Államokkal, amely magában foglalja az ipari termékekre vonatkozó "nulla a nulla ellenében" vámokat is. Azonban a hónapok óta elhúzódó nehéz tárgyalások arra figyelmeztették a feleket, hogy valószínűleg egy ideiglenes megoldásra kell berendezkedniük, és bízniuk abban, hogy a jövőben jobb feltételek mellett folytathatják a tárgyalásokat - írja a hírügynökség.

A héten Trump augusztus 1-jére tolta ki a vámok bevezetésének korábban múlt szerdára tervezett határidejét, az importpótdíjaknak addigra le kell kerülniük az asztalról. Az EU az USA-val folytatott tárgyalások során elvi megállapodásra törekedett. Trump áprilisban 10 százalékos alapvámot vezetett be az EU-ból származó szinte valamennyi importtermékre. Ezen kívül különleges vámok vonatkoznak bizonyos termékekre, például az acélra, az alumíniumra és az autóimportra.

Az uniót sokféle irányból éri nyomás a kérdés kapcsán. Németország, mint a blokk vezető gazdasága, sürgeti a gyors megállapodást, hogy megóvja iparát, míg más tagállamok, például Franciaország, arra figyelmeztetnek, hogy az uniós tárgyalók ne kössenek egyoldalú megállapodást az Egyesült Államok feltételeivel.

Trump visszatérése óta a Fehér Házba számos vámrendeletet adott ki, amelyek havonta több tízmilliárd dollárral növelték az amerikai kormány bevételeit. Az amerikai vámbevételek a júniusig tartó szövetségi költségvetési évben meghaladták a 100 milliárd dollárt, ahogyan azt a pénteken nyilvánosságra hozott amerikai pénzügyminisztériumi adatok mutatják.

Related posts