Uniós biztosok arra kérik Izraelt, hogy oldja fel a humanitárius blokádot.

Az Európai Unió újrahangsúlyozza, hogy Izraelnek haladéktalanul fel kellene oldania a Gázai övezet humanitárius blokádját. Mint megszálló hatalom, Izraelnek a nemzetközi jog értelmében kötelessége, hogy biztosítsa a humanitárius segélyek eljuttatását a rászoruló lakossághoz. Ezt a közös nyilatkozatot Kaja Kallas, az unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, Dubravka Suica, a Földközi-tenger térségéért felelős biztos, valamint Hadja Lahbib, a válságkezelésért felelős biztos tették közzé szerdán.
Az uniós főképviselő és az uniós biztosok közleményükben hangsúlyozták, hogy már több mint két hónapja nem érkezett humanitárius segélyszállítmány Gázába, ami súlyos aggodalomra ad okot.
Az élelmiszerkészletek kimerültek, a raktárakat kifosztják, a legtöbb háztartásban nincs biztonságos ivóvíz. A humanitárius szervezetek szerint az éhezés általánossá vált az övezetben, holott a határon nagy mennyiségű segély várakozik, ami a 2,2 milliós lakosságnak három hónapra elegendő ellátmányt jelentene. Az izraeli blokád feloldásával az élelmezési helyzet nagyon gyorsan javulhatna - hangoztatták.
A biztosok kijelentették: az EU-t aggasztja az az izraeli terv, mely a segélyek elosztását nem a szakosodott humanitárius nemzetközi szereplőkre bízná. A terv ellentétes a humanitárius elvekkel - írták.
Az üzenetünk világos és határozott: a humanitárius segítséget tilos politikai játszmákba vagy katonai stratégiákba bevonni. A nemzetközi humanitárius jog egyértelműen megakadályozza, hogy a segélyezést háborús célokra használják fel.
Azt is hangsúlyozták, hogy a segélyeknek el kell érniük a rászoruló civil lakosságot. Ebből kifolyólag az EU arra ösztönzi Izraelt, hogy garantálja a nemzetközi humanitárius jog és a humanitárius segítségnyújtás alapelveinek – mint az emberiesség, a pártatlanság, a semlegesség és a függetlenség – maradéktalan betartását. Ehhez elengedhetetlen a konstruktív párbeszéd folytatása az ENSZ-szel és a kijelölt civilszervezetekkel.
A végső közleményben hangsúlyozták: az Európai Unió ismételten sürgeti a tűzszünet mielőbbi helyreállítását, valamint a túszok azonnali és feltétel nélküli szabadon engedését. E lépések - ahogy rámutattak - hozzájárulhatnak az ellenségeskedés tartós megszüntetéséhez.