Új irányt vesz a villanyszámlák rendszere - azok, akik váltanak, kedvezőbb helyzetbe kerülhetnek!

Magyarországon egy új elektromos áramtarifa-rendszer bevezetésén dolgozhatnak, ami előnyös lehet azoknak, akik hajlandóak áttérni. A dinamikus áramtarifák magyarországi megvalósításának azonban jelenleg több akadálya van. Balogh József energetikai szakértő korábban a Pénzcentrum.hu weboldalon kifejtette, hogy többek között számos új okosmérő beszerzése szükséges, amely sokszor hiánycikk a piacon.
A jogi keretek teljes kidolgozása elengedhetetlen, hiszen a felmerülő részletek alapos átgondolása nélkül nem lehet sikeres a bevezetés. Ennek fényében a magyar kormány előterjesztése is csupán 2025 második felére várható, amikorra remélhetőleg véglegesen lezárulnak az előkészületek. Szakértők véleménye szerint azonban, ha a rendszer végül életbe lép Magyarországon, számos ügyfél számára nyújthat jelentős előnyöket. Napjainkban ugyanis hatalmas eltérések figyelhetők meg a legmagasabb és legalacsonyabb napi energiaárak között – írja a Pénzcentrum.
Egy az uniós helyreállítási tervhez kapcsolódó anyagból derült ki, hogy a kormány olyan reformot tervez, amely minden lakossági áramfogyasztónak lehetővé teszi majd, hogy dinamikus árképzés szerint vehesse az áramot a rezsivédett árú éves fogyasztás, vagyis az évi 2523 kWh fölött - számolt be korábban a Pénzcentrum. Azonban, mint kiderült, nem ez a legérdekesebb része a dokumentumnak, legalábbis Balogh József energetikai szakértő erre hívta fel a figyelmet érdeklődésünkre.
A dokumentumban összesen 14 kulcsfontosságú pont található, amelyek közül az egyik a dinamikus átképzés. Azonban van itt valami még lényegesebb is: a szélerőművek engedélyezésének átgondolt folyamata, amelyet a kabinet ígért meg. Tavasszal már említették ezt a kérdést, de azóta sajnos nem történt előrelépés az ügyben.
A szakember kiemelte, hogy a napelem bekötési moratórium 2023 decemberében véget ér, és nem tervezik a meghosszabbítását. Ezen kívül a dinamikus villanyárakra is kitért, megemlítve, hogy Magyarországon az áramtőzsdén egyetlen napon belül a legkedvezőbb és a legmagasabb árak közötti eltérés jelentősen megnövekedett.
Ez egy régi emlék, amikor az árak még 20-25 euró körül mozogtak. Ma viszont előfordul, hogy a zsinóráram ára elérheti a 200 eurót is. Különösen figyelemre méltó esemény volt 2023. június 2-án, vasárnap délután 3-kor, amikor Magyarország modern történetében először fordult elő, hogy a zsinóráram ára nap közben mínusz 500 euróra esett a hazai áramtőzsdén.
Ezt leegyszerűsítve úgy képzeljük el, hogy ha valaki be tudott volna kapcsolni például egy mikrohullámú sütőt, akkor nemhogy ingyen sütötte meg az ebédet, hanem pénzt is kapott volna a tőzsdéről, ha dinamikus áron kapta volta az áramot - magyarázta Balogh József, aki hozzátette azt is, hogy maga a dinamikus árképzés nem egy új ötlet, már 2019-ben megjelent az erről szóló EU-s szabályozás.
"Itt valójában nincs más esemény, mint hogy ezt az EU által megfogalmazott direktívát próbálják a hazai viszonyokhoz igazítani. Az elképzelés már négy éve létezik, de eddig a magyar kormány nem sietett annak végrehajtásával." - mondta.
Hozzátette, az egész dinamikus árképzésről szóló elképzelés arról szól, hogy van olyan fogyasztás, amit lehet mozgatni időben, és van olyan, amit nem.
Utóbbira példa az inkubátor a kórházban, vagy a műtőben a lámpa, ahhoz nem szabad hozzájutni. Amit időben lehet mozgatni, az például az elektromos bojler: ugye, nem teljesen mindegy, hogy az délután 3 órakor a mínusz 500 eurós árammal fűti fel magát, vagy este nyolckor a plusz 200-assal, az a lényeg, hogy mire fürdeni indulsz, legyen melegvíz - példálózott.
A szakértő véleménye szerint a magyar kormány nem sietett a dinamikus árazás bevezetésével, mivel hazánkban ehhez nem állnak rendelkezésre a szükséges feltételek. Például elengedhetetlenek az okos villanyórák, melyek lehetővé teszik a szolgáltatók számára, hogy wifi-n keresztül távolról szabályozzák a fogyasztást. Az ilyen eszközök azonban nemcsak drágák, hanem a piacon is hiánycikknek számítanak, hiszen Európa-szerte mindenki ezek bevezetésén dolgozik.
A második fontos megállapítás az, hogy Magyarország elektromos hálózata nem működik tökéletesen – ezt már a napelemstop bevezetésekor is hangsúlyozták. Miért nem működik megfelelően? Azért, mert a rezsicsökkentés tíz éve alatt az áramszolgáltatók nem jutottak hozzá elegendő forráshoz a szükséges fejlesztésekhez – nyilatkozta.
Amennyiben elérkezünk arra a pontra, hogy a dinamikus árazás bevezethetővé válik, első lépésként a szolgáltatónak fel kell tennie a kérdést az ügyfélnek: kívánja-e igénybe venni az okos mérőórát, vagy sem. Ez a lépés kiemelkedően fontos, hiszen az európai uniós szabályozás világosan rögzíti, hogy a rendszer önkéntes alapú.
Honnan szerzi a szolgáltató az információt arról, mikor várható az áram árának csökkenése? A válaszban kulcsszerepet játszik a napenergia kihasználása hazánkban.
Balogh József szerint a szolgáltatóknak az árak előrejelzésére van egy nagyon fejlett modellje, a várakozások alapján pedig a vezérlőszoftver automatikusan tud ki-be kapcsolgatni több tíz- vagy százezer mérőt. A terhelés átalakításával gyakorlatilag elkerülik azt, hogy este nagy fogyasztási csúcs legyen, a nappali nagy mélység pedig ugyanígy ne legyen annyira hatással a tőzsdei árakra.
A rezsicsökkentés mostani formája is igencsak bekavarhat a történetbe, a szakember szerint. Hozzátette, a kabinet most azon gondolkodhat, hogyan lehetne az átlagfeletti fogyasztók terheit tompítani, hiszen az áramárnál a meghatározott értéket túllépve duplázódik a tarifa.
A rezsicsökkentés keretein belül az átlagfogyasztásig nem várható változás. A kérdés most az, hogy az átlagfogyasztás felett élő fogyasztók mennyire hajlandók önkéntesen elfogadni egy okos mérőóra beszerelését. A magyar előterjesztés 431 szóból áll, így nem tudja minden részletet tartalmazni, és számos fontos aspektus kimaradt a diskurzusból.
Valószínűleg a szolgáltató áll a háttérben, de ezt sehol nem találni egyértelműen megfogalmazva. Mi lesz a helyzet azzal az árammal, ami ki- és bekapcsolásra kerül? Ha a pillanatnyi ár 500 euróval csökken, akkor tényleg megkapsz 500 eurót? Szerintem a válasz nem ennyire egyszerű: az áramszolgáltató valószínűleg levon valamit a számládból - fogalmazta meg véleményét Balogh József.
Mennyibe fog kerülni az áram 2024/2025-ben? A videóban részletesen bemutatjuk a várható árakat és a mögöttes tényezőket. Fedezd fel velünk az energiapiac alakulását!