Amerikában egy innovatív vécépucoló robotkart alkottak meg.

Bár jelenleg még nem elérhető a kereskedelmi forgalomban, a Northeastern University legújabb robotja idővel valószínűleg a nagyközönség számára is hozzáférhetővé válik. Ez a forradalmi eszköz a várakozások szerint olyan hatékonyan fog súrolni és tisztítani, ahogyan azt eddig csak emberek tudták volna, így a házimunka terén is nagy segítséget nyújthat. A kutatók a márciusban bemutatott villanykörte-becsavaró robot sikerén inspirálódva kezdték el felfedezni, hogy milyen egyéb alkalmazási lehetőségei lehetnek a technológiának, és így jutottak el a felülettisztítás izgalmas területére.
A márciusi találmány lényege a kemény, általában ipari céllal gyártott robotok és a puha, biológiai mintára készült gépek ötvözése volt. Az ipari robotok általában nagyok és veszélyesek, nem alkalmasak vécépucolásra, egy (opcionális) puha bevonattal bevont flexibilis robotkar, ami forgó mozgásra képes, viszont már annál inkább. A prototípus ügyességét a már említett villanykörte-teszten mutatták be, a mostani alkalommal pedig azt vizsgálták, hogy milyen alapossággal képes takarítani.
A felületek tisztítása nem csupán fáradságos, de időigényes is, hiszen a szennyeződések eltávolítása során fizikai erőfeszítésekre van szükség. A makacs foltok eltüntetéséhez elengedhetetlen a megfelelő súrlódás, amelyet nyomás és körkörös vagy oldalirányú mozgás révén érhetünk el. E tanulmány bevezetőjében a kutatók azonban hamarosan elérik a csúcsra: részletesen bemutatják a legújabb innovációt, a frissen kifejlesztett súrolókart, amely forradalmasíthatja a felülettisztítást.
A SCCRUB névre keresztelt találmány három fő részből áll: az előzőleg kifejlesztett flexibilis robotkarból, egy keféből és egy újonnan fejlesztett mélytanuló algoritmusból, ami a súrolás hatékonyságáért felel. Ez utóbbi gondoskodik a robot mozdulatainak összehangolásáról és arról, hogy a tisztítandó felület minden részére eljuthasson.
A kutatók két különböző kísérlet keretében tesztelték a robotkart: az első próba során egy ketchuppal leöntött tányért helyeztek a mikróba, ahol 90 másodpercig melegítették, míg a szósz rá nem égett a felületére. A második kísérletben egy vécéülőkét kentek meg áfonyaszósszal, majd megvárták, hogy az anyag megszáradjon. Mivel a robot csak a sikálásra volt képes, a kutatóknak kellett gondoskodniuk a szükséges szappanos vízről a kísérlet lebonyolításához.
A robot összesen 2 és fél percet szánt a tányér elmosására, amely idő alatt a szennyeződések 99,7%-át sikerült eltüntetnie. A vécéülőkén viszont még gyorsabban dolgozott, mindössze 1 perc 49 másodperc alatt, és itt a kosz 99,8%-át sikerült eltakarítania.
Jakub F. Kowaleski, a robot teljesítményét ismertető tanulmány vezető szerzője szerint a SCCRUB biztató lépés a háztartásokban használható, rugalmas, erős és veszélytelen elektronikai kisegítők felé, de ez még korántsem a történet vége: a kutatók további fejlesztéseket ígérnek, és remélik, hogy előbb-utóbb a háztartási robotokban is feltűnik majd a találmányuk.