Az üvegházakra alkalmazott speciális bevonatok jelentősen fokozhatják a termelés hatékonyságát.


Angol kutatók egy igazán lenyűgöző újítással rukkoltak elő: egy forradalmi permetezhető bevonatot alkottak meg, amely kifejezetten üvegházak számára készült.

Bár esztétikailag nem a legvonzóbb látványt nyújtja, ez az innovatív, lakkszerű bevonat jelentős mértékben hozzájárul a növények fejlődéséhez, valamint növeli a terméshozamot a meglévő üvegházakban.

A permetbevonat egyedülálló jellemzője, hogy optimalizálja a növényekhez eljutó fény hullámhosszait. Elnyeli a napfény kék hullámhosszú összetevőjét, és azt vörös fénnyé transzformálja. A vörös fény a fotoszintézis szempontjából a leghatékonyabb, így ez a folyamat lehetővé teszi, hogy a növények több vörös fényt hasznosíthassanak anélkül, hogy extra energiabefektetésre lenne szükségük. Ennek eredményeként növekszik a növények fejlődése és terméshozama, ami a gazdálkodók számára kedvező hatással van a termelésre.

A bevonat olyan különleges molekulákat tartalmaz, amelyek képesek elnyelni a napfény UV-sugárzását, és ezt a fényt körülbelül 80-90%-os hatékonysággal vörös fénnyé alakítják. Ez a folyamat párhuzamba állítható a tonik üdítőkben fellelhető kininnel, amely szintén elnyeli az UV-fényt, és látható fény formájában bocsátja ki. A kinin rendkívül érzékeny az UV-sugárzásra, így akár közvetlen napsütésben is jól megfigyelhető a fluoreszcáló hatása.

Ez a folyamat fokozza a fotoszintézis hatékonyságát, lehetővé téve a növények számára, hogy még gyengébb fényviszonyok között is eredményesebben fejlődjenek.

Természetesen ez az egész nem csupán egy ügyes trükk. A technológia igazi célja az, hogy mérsékelje az üvegházak energiaigényes mesterséges világításra való támaszkodását. Ez különösen lényeges a napfényben szegényebb országokban, így nem meglepő, hogy az Egyesült Királyságban fejlesztették ki. A természetes napfény hatékonyabb kihasználásával lehetőség nyílik a vegetációs időszak megnyújtására, ami csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást, és jelentős energiamegtakarítást eredményez. Ennek következtében például az Egyesült Királyság kisebb mértékben lenne kénytelen az EU-ból importálni a zöldségeket.

A szántóföldi kísérletek eredményei azt jelzik, hogy az új permetező bevonattal kezelt üvegházakban a bazsalikom hozama 9%-kal emelkedett. Továbbá, bizonyítékokkal rendelkezünk arra vonatkozóan, hogy ez a technológia növeli a termés cukortartalmát, ami kedvezően hat a növények ízére.

A korábbi technológiákkal ellentétben, amelyekben ritkaföldfémeket, például indiumot használtak, ez a bevonat egy olcsóbb és nagyobb mennyiségben előforduló anyagot tartalmaz. Hogy ez micsoda, azt azonban nem árulták el a kutatók. A terméket szabadalom fogja védeni, és a fejlesztők remélik, hogy a következő néhány évben a gazdák számára kereskedelmi forgalomban is elérhetővé tehetik.

Related posts