Készülj fel, mert bemutatjuk 2024 legstílusosabb hazai közszereplőit! Öveket becsatolni, hiszen egy izgalmas divatkalandozás vár ránk!

2024 egyértelműen a belpolitikai események földindulását hozta magával, de bármilyen fordulatok is történtek, a Telex olvasói számára nem maradhatott kérdéses, hogy ki érdemli meg az év legjobban öltözött közszereplője címet. A kilencvenes évek hagyományait felidézve, már 2023 végén meghirdettük a szavazást ebben a kategóriában, ahol a fekete bőrruhájában megjelenő Szentkirályi Alexandra és a diszkrét luxust preferáló férje, Szalay-Bobrovniczky Kristóf, a honvédelmi miniszter, aratták le a babérokat.
Azóta jelentős változások történtek a világban, de 2024 végén is öt különböző kategóriában választottunk ki 4-4 politikust. A jelöltek kiválasztásánál figyelmen kívül hagytuk a nemet, kort, párttagságot és pozíciót; csupán azt vettük alapul, hogy az év során milyen öltözködési stílusban jelentek meg. Olvasóinkat arra invitáltuk, hogy 1-től 10-ig terjedő skálán értékeljék a jelöltek divatérzékét.
Idén ismét nyilvánvalóvá vált, hogy a politikai stílusra voksolni nem csupán színes választásokkal lehet, ám meglepetésünkre két kategóriában is kiélezett verseny bontakozott ki. Szinte az utolsó percig kétséges volt, hogy melyik jelölt hódítja el a győztes címet.
Most végre lelepleződik, hogy vajon a slim fit öltözet, a bicepsz izmaink vagy a stílusos kiegészítők dominálnak-e igazán, és mit érnek a laza, hanyag megjelenésűek és a merész, bevállalós karakterek.
„Amit viselsz, azzal mutatkozol be a világnak” – fogalmazott egyszer Miuccia Prada, a divatvilág ikonikus alakja, aki rávilágított arra, hogy az emberek gyakran első pillantásra, csupán a ruházatuk alapján alkotnak véleményt másokról. Ezzel a gondolattal indultunk el a divat hatásainak feltérképezésére, és arra a megállapításra jutottunk, hogy a politikai színtéren a klasszikus, sötét árnyalatok – mint a fekete, szürke vagy sötétkék – továbbra is dominálnak. Érdekes, hogy a pártok közötti különbségek is szerepet játszhattak a végeredményben, hiszen a Tisza Párt hívei rendkívül aktívak az online felületeken. Talán ezért sem meglepő, hogy a preppy stílusban megjelenő Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke diadalmaskodott a kategóriában. A második helyen pedig Ibolya Csenge, a Fidesz szóvivője végzett, aki szintén figyelemfelkeltő megjelenésével tűnt ki.
A legizgalmasabb kategóriát megtartottuk az előző évről, ide most is olyan öltözékek miatt jelöltük a közszereplőket, amikkel megtörik az unalmas öltönyös/kosztümös egyhangúságot, és a konvenciókat ledobva mernek önmaguk maradni. Üde színválasztásaival bármilyen biztos pont is ebben Jeneiné Rubovszky Csilla V. kerületi alpolgármester, a kategóriát mégis Gyurcsány kihívója, a DK józsefvárosi elnöke, Abd El Rahim Ali nyerte fekete, Kovács Ákos bonanza banzájos korszakát idéző szettjével. A KDNP-s Juhász Hajnalka Dita von Teese-t idéző stílusa a második, Szijjártó Péter emlékezetes diplomáciatörténeti outfitje viszont csak az utolsó előtti helyre volt elég.
Bár 2024 a nagy visszatérések éve, Szájer József a csavartmintás szürke kardigánjával és farmerével igazi tudós stílust hozott elénk. Az idei bőrszerkó viszont váratlanul Schmidt Mária, a Terror Házának igazgatója révén került a reflektorfénybe, míg a kategória győztese Kulja András, a Tisza Párt európai parlamenti képviselője lett. Kérdéses, hogy a korábbi sebészszakorvos-jelölt az edukációs TikTok-oldalán bemutatott modern dokiruháival vagy acélkék öltönyeivel hódította meg inkább a közönséget.
Figyelemre méltó, hogy a második helyezést a frissen doktorált Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója érte el. Az viszont meglehetősen rejtélyes, hogy vajon a barna gyapjúzakója télen, vagy a nyáron Tusványoson viselt, iskolás ünneplőre emlékeztető öltözéke játszott döntő szerepet ebben a sikerben.
A végeredmény:
Ez volt az a kategória, ahol igazán meglepő verseny bontakozott ki. Bár a szavazás nem a klasszikus kő, papír, olló játékon alapult, mégis nehéz lenne teljes bizonyossággal állítani, hogy nem egy kiegészítő, azaz az Olló vitte a prímet. Hosszú ideig kérdéses volt, hogy Soproni Tamás, Terézváros polgármestere képes lesz-e felülmúlni Kovács Gergely Ollóját, de végül a kutyapártos polgármester diadalmaskodott, és elnyerte a képzeletbeli trófeát.
A végeredmény:
A lazák kategóriájához hasonlóan az influenszerek között is kiélezett küzdelem zajlott, és nehezen megmondható, mi is volt a döntő faktor. Ahogy Kovács és Soproni esetében, úgy Gyurcsány Ferenc és Rákay Philip is hosszú ideig szoros versenyben álltak egymással, végül azonban a sportosabb megjelenés diadalmaskodott az elegáns stílussal szemben. Érdekes, hogy a legkevesebb szavazatért folytatott harc is hasonlóan szoros volt; a kérdés az volt, hogy Orbán Ráhel milliós Dior szoknyája vagy Jeszenszky Zsolt Trump-stílusú öltözködése kapott-e kevesebb elismerést olvasóink körében.
A végeredmény:
Még mindig kérdéses, milyen viharokat kavarnak majd 2025-ben a politikai színpadon, és a pulpitusok nem éppen a párizsi kifutók eleganciáját idézik. Azonban a modern politika játszmáiban a ruházatnak is van üzenete, amely nemcsak a politikusok megjelenését, hanem a társadalmi kapcsolatokat is tükrözi. A hazai és nemzetközi politikai élet szereplői egyre inkább arra törekednek, hogy a hétköznapi, közvetlen érintkezés érzetét keltsék – mutat rá Sonnevend Júlia, a New York-i New School Egyetem médiakutató-professzora. A „Sárm - Hogyan formálják a vonzó személyiségek a világpolitikát” című könyvében, valamint a Telexnek adott interjújában hangsúlyozta, hogy az emberek ma már izgalmas, látványos pillanatokra vágynak a politikában, és ebben az öltözködés is kulcsszerepet játszik.