Orbán Viktor évértékelő interjújában hangsúlyozta, hogy a béke elérése már csak egy lépésre van tőlünk.


Orbán Viktor magyar miniszterelnök interjút adott az M1-nek. A beszélgetést a Karmelita kolostorban vettek fel, vasárnap este nyolc órától látható.

Tegnap megtartottuk Orbán Viktor idei éves nemzetközi sajtótájékoztatóját, ahol a miniszterelnök válaszolt a nemzetközi újságírók kérdéseire. Kiemelte, hogy a gazdaság élénkítését nem a költségvetési intézkedések révén kellene megvalósítani, mivel ez kockázatot jelenthet a pénzügyi stabilitás szempontjából.

A miniszterelnök kiemelte, hogy a költségvetési hiány csökkentése elengedhetetlen a magyar gazdaság szempontjából. Hozzátette, hogy januártól, Donald Trump hivatalba lépésével, Európában is jelentős változások várhatóak, amelyek új kihívásokat és lehetőségeket teremthetnek.

Orbán Viktor a Vasárnap című műsorban, amely az M1-en került adásba, azt hangsúlyozta, hogy Donald Trump megválasztásának köszönhetően Európa "karnyújtásnyira" jutott ahhoz, hogy túllépjen a háborús helyzeteken.

A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a háború következményeként az árak az egekbe szöktek; míg korábban hazánk hét milliárd forintért vásárolt gázt, most már tizenhét milliárd forintot kell érte kifizetnünk. A kormányfő elismerte, hogy az általa elindított "békemisszió" nem hozta meg a várt eredményeket, de megjegyezte, hogy míg januárban a békéről alig esett szó, addig azóta egyre többen nyitottak arra, hogy beszéljenek róla. Kiemelte, hogy a karácsonyi tűzszünetre még mindig van remény, és szerinte Vlagyimir Putyin orosz elnök nyitott lenne rá, míg Volodimir Zelenszkij ezzel szemben nem mutat hasonló hajlandóságot.

Putyin elnök többször is hangsúlyozta, hogy a tűzszünet gondolata teljesen irreális, és Moszkva csakis az eredetileg kitűzött háborús célok megvalósítása mellett nyitott a tárgyalásokra Kijevvel.

Orbán Viktor szerint a háború realitása az, hogy az Európai Unió a háborút elveszítette. Új realitások vannak a frontvonalakon, ahol pillanatnyilag az oroszok állnak jobban.

Az államfő megjegyezte, hogy a nyugati világ számára kulcsfontosságú, hogy tudomásul vegye: új kihívásokkal néz szembe. Az Egyesült Államokban a patrióta mozgalom került domináló szerepbe, míg az Európai Unióban még nem tapasztalták meg ennek a fordulatnak a hatásait.

A kormányfő megjegyezte, hogy 2022 folyamán Ukrajna és Oroszország között a béke elérése már szinte kézzelfogható közelségbe került. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a nyugati hatalmak nem támogatták ezt a folyamatot Kijev számára. Érdekes módon azonban nem világosította meg, hogy miért alakult így a helyzet.

Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok és az Európai Unió viszonyában nem lát szükséget közvetítésre a részéről, mert szerinte a történések Washington érdekei szerint alakulnak. Ez a helyzet valószínűleg komoly feszültségeket eredményez majd a két gazdasági óriás között.

A leglényegesebb, hogy ezek a párbeszédek kölcsönösen előnyös megoldásokhoz vezessenek.

„Kérlek, formáld át a gondolataidat a saját stílusodban” – javasolta a miniszterelnök.

A kormányfő megjegyezte, hogy bizonyos kérdésekben az EU és Magyarország között teljes az egyetértés, ám számos téma kapcsán mély ellentétek feszülnek. Példaként említette a migrációs válsággal kapcsolatos problémákat, amelyek tovább mélyítik a feszültségeket. Kiemelte, hogy az Európai Néppárt fokozatosan elveszíti befolyását, és a jövőben a Patrióták fognak a középpontba kerülni.

Orbán Viktor véleménye szerint nem csupán amiatt nem lenne indokolt a Nyugat Ukrajna támogatása, hogy a fegyverek és a pénz segítségével Kijev esetleg győzelmet arathat a háborúban. Hanem inkább azért, mert ez a konfliktus valójában nem Európát érinti közvetlenül, hanem kizárólag Ukrajna és Oroszország között zajlik.

A miniszterelnök véleménye szerint a kormány hatékonyan megőrizte az alacsony rezsiköltségeket, a családvédelmi programok továbbra is fennmaradtak, és a bérek is emelkedtek.

A kormányfő úgy véli, 2025-ben a magyar lakosság is érezni fogja a gazdasági növekedést.

Ezen a ponton érdemes megemlíteni Donald Trumpot, akinek a gazdasági együttműködésről alkotott elképzelései optimistábbak, mint a Biden-adminisztrációé. Különösen figyelemre méltó, hogy mindezt úgy kívánja megvalósítani, hogy közben a Moszkvával és Pekinggel fenntartott kapcsolatok is továbbra is jelentős szerepet játszanak.

A miniszterelnök nyíltan elismerte, hogy a februári kegyelmi ügy a kormányzat részéről téves lépésnek bizonyult.

Related posts