Von der Leyennek ideje lenne már SMS-eket küldenie Trump elnöknek – véli Kiss Rajmund a vámháború kapcsán.


"Remélem, Ursula von der Leyen már ugyanolyan hévvel küldözgeti az sms-eket Donald Trumpnak, mint ahogy anno a Covid idején a Pfizer vezérigazgatójának írt, hiszen hamarosan véget ér a tűzszünet az EU és az USA között dúló kereskedelmi háború tekintetében" - hangsúlyozta a hirado.hu-nak Kiss Rajmund, az MCC Diplomáciai Műhelyének vezetője.

Korábban már beszámoltunk arról, hogy április elején az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump bejelentette, hogy jelentős mértékű importvámokat vezetne be az Európai Unióval szemben is, majd három hónappal elhalasztotta az intézkedés bevezetését, hogy időt adjon a tárgyalásoknak. Az egyeztetések azonban zátonyra futottak, mert

Az amerikai elnök türelme egyre inkább fogytán van, hiszen már 50 százalékos vámmal fenyegeti az Európai Uniót. A magyar kormány mindent elkövetett, hogy megelőzze a helyzet eszkalálódását, és nem véletlenül sürgette az Európai Bizottságot már év eleje óta a vámterhek mérséklésére az Egyesült Államokkal szemben, de sajnos a kérések nem találtak meghallgatásra. A kereskedelmi háborúban tartott tűzszünet hamarosan véget ér, és a legjobb érdek az európai gazdaság számára az lenne, ha egy kedvező megállapodás születne az amerikaiakkal.

"Július 9-én lejár a határidő és életbe lépnek az új vámtarifák a kétoldalú kereskedelmünkben. Trump elnök a jelenlegi 10 százalékos alapvámokat 25, illetve akár 50 százalékra is emelheti, ha nem sikerül a feleknek megállapodni" - emlékeztetett Kiss Rajmund.

Az MCC Diplomáciai Műhelyének vezetője a hirado.hu-nak elmondta, hogy Maros Sefovic, a kereskedelemért és gazdasági biztonságért felelős szlovák politikus, az Európai Unió nevében Washingtonban dolgozik azon, hogy csökkentse a tervezett 25%-os vámtarifát az autókra és gépjárműalkatrészekre, valamint az alumíniumtermékekre kivetett 50%-os vámot.

- magyarázta a szakértő, aki arra is figyelmeztetett, hogy az autóipar hazánkban is az első számú termelői szektornak számít megelőzve az elektronikai szegmenset és a gyógyszergyártást is. Kiss Rajmund úgy véli,

"Az amerikai technológiai óriások, a közösségi platformok, a filmgyártás és a digitális szabályozások nem vámjellegű akadályaival szemben az európai autó-, gyógyszer- és orvostechnikai eszközök mellett a repülőgép-alkatrészek vámtételeit is be kell tenni a tárgyalási kosárba" - részletezte.

Az MCC Diplomáciai Műhelyének vezetője felidézte, hogy ezzel a recepttel már sikerült mérsékelni az USA és Kanada, illetve az Egyesült Királyság közötti kereskedelmi feszültségeket.

A kanadai kormány eltávolította az amerikai digitális szolgáltatásokra kivetett adókat, lehetővé téve, hogy a Trump-delegáció újra tárgyalóasztalhoz üljön, ami végül egy sikeres megállapodáshoz vezetett. Az Egyesült Királyság is hasonló utat járt be, és sikerült megállapodásra jutnia az Egyesült Államokkal. A szakértő hangsúlyozta, hogy Európa számára ideológiai és politikai szempontok miatt elengedhetetlen, hogy ne mondjon le a stabil és jövedelmező amerikai piacról. Emellett éles kritikát fogalmazott meg az Európai Bizottság elnökének, Ursula von der Leyennek a nyilatkozatával kapcsolatban, aki az amerikai piac esetleges elvesztéséről így vélekedett: "Ha elveszítenénk Amerikát, ott van Ázsia."

Kiss Rajmund felhívta a figyelmemet arra, hogy az orosz kereskedelmi előnyök még mindig jelentős hatással bírnak.

Magyarország kereskedelmi partnereivel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy számunkra nem a Kelet vagy a Nyugat dichotómiája a lényeges kérdés. Sokkal inkább az a fontos, hogy mind a keleti, mind a nyugati kapcsolatrendszerünket hatékonyan kihasználjuk és erősítsük.

"A félmegoldás nem megoldás" - hangsúlyozta a MCC szakértője, aki kiemelte, hogy az Európai Uniónak nem csupán az ázsiai országokkal való gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok erősítése a célja, hanem ennél sokkal mélyebb és átfogóbb stratégiára van szükség, amely messze túlmutat az amerikai piacok helyettesítésén.

Related posts