Zagyva-vita: sikeresnek bizonyult a tüntetés, leállították a földmunkákat.


Helyi civil csoportok aggodalmukat fejezik ki a Zagyva folyó kotrása miatt, amely szerintük súlyos károkat okoz a térség élővilágában. Ezzel szemben az Energiaügyi Minisztérium álláspontja az, hogy a beavatkozás célja az emberek ivóvízellátásának biztosítása és a környék vízbiztonságának javítása. Információk szerint a lakossági tiltakozások hatására a héten a folyón végzett munkálatok jelentős leállítása történt.

A természetvédők és civil szervezetek hangos tiltakozása nyomán felfüggesztették a Zagyva felső szakaszának kotrási munkálatait - értesült a Magyar Hang. A lap információi szerint a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság jelenleg egyeztet a hatóságokkal, valamint a Bükki Nemzeti Park képviselőivel a Mizsefai- és Maconkai-víztározó közötti, vízpótló célú 13 kilométeres szakaszon végzett munkálatok ügyében. Ugyanakkor érdemes megemlíteni, hogy a vonatkozó kormányrendelet értelmében a munka elvégzése kötelező.

Az ügy előzménye, hogy természetkárosítás miatt a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület vármegyei csoportja a Zagyva kotrásának leállítását kérte. Az MME Nógrád vármegyei csoportjának aktivistája az InfoRádióban elmondta: megdöbbentek, amikor azt látták, hogy a munkák során a vízparti növényzetet is teljesen eltávolítják. Drexler Szilárd kiemelte, hogy a Zagyva Kisterenye környéki szakaszán a mederkotrás szakmai és természetvédelmi szempontok szerint is kérdéses, hiszen jelenleg a vegetációs időben és az ott élő állatok szaporodási időszakában történnek a munkálatok. Véleménye szerint az is kérdéses, hogy szükség van-e egyáltalán a beavatkozásra vízvédelmi szempontból.

Az MME képviselője kiemelte, hogy a területen készült fényképek egyértelműen tanúsítják: a műveletek során kiirtották a nádasokat, és eltüntették a növényzetet azon a helyen, ahol védett madarak fészkeltek, valamint más állatfajok, például teknősök és halak is éltek.

Az aktivista arról is beszélt, hogy a talajvíz visszatartását másképp kellene megoldani, de ha a vízügy valóban az ivóvízbázis megőrzése érdekében cselekszik, akkor is kérdéses és aggályos az, hogy ezt az állatok szaporodási időszakában végzik. Ezt ugyanis sokkal kevésbé sérülékeny időszakban, akár a nyár végén is el lehetne végezni, amikor nincsenek szaporodó madarak a területen és nem veszélyeztetnék az élőhelyüket - hívta fel a figyelmet Drexler Szilárd.

Az Energiaügyi Minisztérium legfrissebb közleményében hangsúlyozta, hogy a tervezett beavatkozás nem csupán a természet védelmét szolgálja, hanem a lakosság ivóvízellátásának és a környék vízbiztonságának megóvását is. Az aszályos időszakokban különösen fontos, hogy a helyi vízkészleteket megőrizzük. A kotrás révén lehetőség nyílik arra, hogy a folyóban és a kapcsolódó tározókban több víz gyűljön össze, ezáltal biztosítva a talajvíz utánpótlását még a száraz időszakokban is. A munkálatok során kiemelt figyelmet fordítanak a természetvédelmi szakemberek bevonására, hogy a védett élőhelyek megóvása minden esetben garantált legyen. Továbbá, fontos megemlíteni, hogy a kotrás kizárólag a folyó egy meghatározott szakaszát érinti, és a védett állatok számára búvóhelyeket is hagynak, így biztosítva a biodiverzitás megőrzését.

Related posts