ZAOL - Januártól ennyire nő a bérminimum és a minimálbér Az új év kezdetével jelentős változások várnak a munkavállalókra, hiszen a bérminimum és a minimálbér összege is emelkedik. A pontos számadatok és a részletek még váratnak magukra, de már most érde


Jelentős megállapodás született a következő év garantált bérminimumának és a minimálbérnek az összegéről. A képen illusztráció látható.

A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) keretében megkötött hároméves megállapodás alapján a következő években jelentős béremelésekre lehet számítani. A célkitűzés szerint 2027-re a minimálbér a bruttó átlagkereset 50%-át fogja képviselni. Ezzel párhuzamosan a munkáltatók számára is terveznek könnyítéseket, azonban további adócsökkentés csak 2026 után válik lehetővé – számol be erről a Pénzcentrum.

A megállapodás értelmében 2025-től a minimálbér 9%-kal nő, így bruttó 290.800 forintra emelkedik, ami nettó 193.382 forintot jelent. Ezzel párhuzamosan a garantált bérminimum, amely a szakmunkás minimálbért jelenti, 7%-kal emelkedik, így bruttó 348.820 forintra nő januártól, ami nettó 231.952 forintot eredményez havonta. A Pénzcentrum elemzése alapján a nettó jövedelmek közötti eltérés 38.570 forint.

Idén a kormány, a munkáltatói és munkavállalói érdekképviseletek képviselői egy hároméves bérmegállapodást írtak alá. Ennek keretében nem csupán a minimálbér és a garantált bérminimum jövő évi értékét határozták meg, hanem előrejelzéseket is tettek a 2026-os és 2027-es minimálbér szintjéről. A tervek szerint 2026-ban a minimálbér emelése várhatóan 13 százalékos, míg 2027-ben ennek mértéke 14 százalék lehet. Érdemes megjegyezni, hogy 2020-ban a nettó garantált bérminimum 140.000 forintot, míg a minimálbér nettó 107.000 forintot tett ki havonta.

Lapunk korábban már foglalkozott ezzel a fontos kérdéssel, amelyben zalai munkáltatók, gazdasági szakemberek, önkormányzati tisztségviselők és politikai képviselők osztották meg véleményüket. A vállalkozói szféra képviselői aggasztó adatokat hoztak a felszínre, jelezve, hogy "számos szektorban jelentős mértékben, akár 10-50 százalékkal is csökkent a megrendelések volumene". A csökkenő árbevétel mellett világosan látszik, hogy a béremelések megvalósítása már így is komoly kihívások elé állítja őket. Ráadásul a jelenlegi bérszínvonal fenntartása is komoly erőfeszítéseket követel meg a cégektől.

Related posts