Romániában zűrzavaros idők járnak, ahol Mátyás király kemény csapást szenvedett el.
Kolozsvár szívében áll Mátyás király szülőháza - de amit ma látunk rajta, az inkább emlékeztet vitákra és torzításokra, mint méltó megemlékezésre.
Kolozsvár szívében egy több száz éves kőépület emelkedik, mely nem csupán építészeti értéke miatt figyelemre méltó, hanem történelmi jelentősége okán is. Ez a hely a híres Hunyadi Mátyás szülőháza, aki az európai történelem egyik legkiemelkedőbb uralkodójaként vonult be a köztudatba. Az épület, amely valaha Hunyadi Mátyás otthona volt, ma is őrzi annak az emlékét, akit igazságossága, műveltsége és katonai zsenialitása miatt a magyar történelem legnagyobb hadvezérei és államférfijai között tartanak számon.
Jelenlegi formájában ez az épület inkább a közöny és az emlékezetpolitikai káosz jelképévé nőtte ki magát, semmint hogy valóban méltó emlékhellyé váljon.
A ház eredeti tulajdonosa Méhfi Jakab volt, Hunyadi János tőle bérelte az ingatlant. Itt élt Szilágyi Erzsébet két gyermekével, Hunyadi Mátyás és Hunyadi László is ebben a házban nevelkedett.
Lupescu Radu történész állítása szerint Mátyás király keresztelése a közeli Szent Mihály-templomban zajlott, ami valószínűleg azt is jelenti, hogy itt tanulta meg az írás és olvasás alapjait. A család az emeleti lakrészekben élt, így elképzelhető, hogy a későbbi király ezen a helyen látta meg a napvilágot.
A 18. század közepe táján az épület hosszabb időre az önkormányzat birtokába került, és katonai kórházként funkcionált, ami sajnos súlyos állagromlást eredményezett. Ferenc József 1887-es látogatása alkalmával kifejezte nemtetszését a helyzet miatt, amelynek következtében egy évvel később domborműves emléktábla került a homlokzatra. 1889-ben ünnepélyes keretek között avatták fel ezt a táblát. Az épület későbbi restaurálását Gyalus László, majd Kós Károly végezte. Kós Károly kiemelkedő munkájának eredményeként a ház középkori, visszafogottabb stílusa újjáéledt, amely ma is lenyűgözi a látogatókat.
A második világháború után a megálmodott Hunyadi-múzeum sajnos sosem valósult meg. A történelmi épület egy rövid időre kollégiumként funkcionált, majd a Képzőművészeti és Formatervezési Egyetem vette át az irányítást. Bár a földszint látogatói számára nyitva áll, emlékszoba vagy kiállítás eddig még nem készült el, pedig Mátyás király hagyatéka méltó lenne arra, hogy a helyszínen bemutatásra kerüljön.